- 22 - en Niedorper Koggen als Waard en Groet. Kennel ij k was dit niet erg noodzakelijk, want al in 1875 werd het grootste deel ten noorden van de molen in land omgezet. Laag land, omdat een groot deel van de grond in de bedijking was gaan zitten. Na de invoering van de electrische bemaling werd ook de rest van het boezemkanaal als onnuttig ervaren. In '37 was alles, op een enkel stukje na gedempt. Een afwateringssloot op de rand van de vroegere kanaalbedding ziet er toch opmerkelijk natuurlijk uit en verleent dit uitgesproken cultuurlandschap een zekere charme. De inpoldering van de Wieringermeer maakte het graven van een nieuw afwateringskanaal noodzakelijk. Uiteraard binnen de nieuwe polder en evenwijdig lopend aan -zogezegd- indrukwekkende voorgangers. Het Groet- en Waardkanaal, via de Ulkesluis uitmondend in het Amstelmeer, behoren met hun uitgebreide bermbeplanting tot de aar digste kanten van het nieuwe landschap. Het Groetkanaal functio neerde overigens maar tot 1959 toen het befaamde stoomgemaal van de Lang er eis voorgoed werd stilgezet en De Waakzaamheid bij Kolhorn het mocht overnemen. Men kan zich voorstellen, dat men in het Natuurbeleidsplan van de Overheid het oog heeft laten vallen op de natuurwaarden die zich zo rond Kolhorn nog bij diverse wateren met oeverlanden voordoen. Voor de realisering van de zogenaamde ecologische hoofdstructuur zijn verbindingszones noodzakelijk en die tover je niet uit het niets. Als je dan leest, dat uitbreiding van bepaalde faciliteiten Kolhorn tot een waar centrum voor watersporters kan maken vraag je je af hoe het een met het ander is te rijmen.. Het leek me geen slecht idee om na de uitweiding over de natuurlijke afwatering van de zwinnen nog eens in te gaan op de lozings geschiedenis van onze dichtstbijzijnde aangedijkte landen. I Links de dijk die het in 1916 zwaar te verduren kreeg. Op de voorgrond zogenaamde putten, met water volgelopen afgravingen die geleidelijk weer verlanden. De breedte van het vroegere afwateringskanaal is ook nog te zien. jan keuken

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1992 | | pagina 23