- 14 - waar parasieten bestaan, badend in overdaad en weelde ten koste van duizenden zwoegers, die niet weten hoe ze van den éénen dag op den anderen moeten komen. LAND EN TUINBOUW KOLONIE Maarten Koorn, Dirk Kruyt, Dirk Zwagerman en Aaltje Zwa german - namen die wij bij de geheelonthouders ook tegen komen - vatten het plan op om een produktie-associatie te Nieuwe Niedorp aan te vangen. De leefregels en de sfeer van deze commune zouden die moeten zijn van de eerste christen-gemeente, welke nog geheel doortrokkenwas met de Christusgeest Aan de Dorpsstraat (nu 255-257) had de groep een oude boer derij gekocht en Jan Zwagerman Sr., de vader van Dirk en Aaltje, verhuurde hun een stuk grasland van 3,23 ha, dat grotendeels tot bouwland werd omgeploegd. Vanaf begin 1902 tot 1904 was dit de broodwinning van deze kolonisten. Toen konden ze aan de Velderweg (nu Rijderstraat 138) een boerderij kopen met een areaal van 6.5. ha. Het geld daar toe werd hun verstrekt door enige beter gesitueerden, die sympathiseerden met hun beginselen. Jan Zwagerman kreeg zijn land daarop weer in bezit. Zo was een viertal Niedorpers getreden in de voetsporen van Blaricum, alwaar in 1899 eveneens een land- en tuin- bouwkolonie van de grond was gekomen en waarmee ze regel matig contacten onderhielden. Dat blijkt ook uit VREDE van 20 februari 1904, waarin onder het hoofd "Onze organi satie" het beginselprogramma van de land- en tuinbouwkolo- nie te Nieuwe Niedorp bekend werd gemaakt. 1. De land- en tuinbouwkolonie te Nieuwe Niedorp is opge richt met het doel te bevorderen een leven in de geest van Jezus. 2. De organisatie der groep berust op de grondslag van een kommunistische groep van geestverwanten.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1992 | | pagina 15