- 9 - De iets luxere waren gemaakt van een stuk rond-ijzer in cirkelvorm gebogen, aangedreven door een stokje waar een ingeslagen grote spijker nog een stuk uitstak. De meest luxe was wel dezelfde gebogen cirkel van rond-ijzer maar had tevens een sleutel. Dit was een recht stukje rond-ijzer met een dicht oog om de hoepel. De smeden die toen nog geen autogene las-apparatuur hadden, "welden" de gesloten verbindingen van hoepel en sleutel aan elkaar. Het materiaal werd witheet verhit en dan snel aan elkaar gesmeed. Je had geluk als zo'n ijzerkunstenaar het goed vond dat je al popelend op de fabrikage van je "loop snelheidsmonster" mocht blijven wachten. Dan was er het tollen, met een eenvoudig houten tolletje met ijzeren punt starten en op gang houden met een stokje met koordje. Bikkelen was bij ons al lang uit de tijd maar hinkelen was zeer populair. Op één been voorzichtig een blokje van het ene naar het andere met krijt getekend vak dirigeren. De meisjes kaatsenbalden veel, met drie ballen in de lucht of tegen de muur. Ook "bochten" zij veel, waar de jongens ook wel aan mee deden. Een lang touw dat door twee meisjes werd rond gedraaid en waar een ander op het juiste moment moest inspringen onder het geroep van in spin, de bocht gaat in, en uit spuit de bocht gaat uit". Ook werd er veel individueel touwtje gesprongen. Beiden waren goed voor timing en conditie. Zoals ik al schreef, soms waren er schermutselingen en andere ongeregeldheden. Wat die schermutselingen betrof waren het meestal onderlinge onenisheden maar ook vaak gezochte oeste- riien door grotere en sterkere machtswellustelingen. Gelukkig was het zowel bij de jongens als bij de meisjes maar een enke ling. Andere grote knullen waar je ontzag voor had waren in mijn eerste schooljaren Piet Broekhuizen, Klaas Kaai, Cor Kooi, Gert de Graaf, Joop Strijder, Gert Vetman en later van de Langereis Piet Bossen en Piet Warnaar. Om onnaspeurbare redenen had Piet Bossen de bijnaam van "Knak" later zijn jongste broer "Prof". Piet Warnaar werd steevast "Hoed" genoemd, al heb ik hem toen nimmer zo'n ding zien dragen. Ook had ik het over ongeregeldheden. Niet dat ik er trots op ben maar terwille van de historische volledigheid moet ik het vermelden. Dat was het zogenaamde "Pellen".

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1992 | | pagina 10