Het batig saldo van de opgeheven toneelvereniging"Animo" en dat van de bridgeclub, werd geschonken aan de damesgym vereniging Al sinds geruime tijd wordt er nu door de dames in de gymzaal van de Basisschool in Lutjewinkel geoefend. Naast deze verenigingen was er nog een kaartclub die 46 jaar heeft bestaan, en een dameskransje. Voor het culturele leven van de Moerbeek wat het café dan wel het middelpunt, voor de caféhouder hield het slechts een deelberoep in Behalve kastelein was Joh.van der Molen tuinder met enkele flinke stukken grond, veehouder met een paar koeien en visser in het water van de MoerbekerpolderTevens was hij mollenvanger terwijl men zich ook bij hem kon laten knippen en scheren. Voor de kappersaktiviteiten was de zaak geopend op woensdag- en zaterdagavond en op de zondagmorgen. Op dit sociaal-ontmoetingspunt was het vaak heel gezellig, met gevolg dat men nog al eens laat thuis kwam na een bezoek aan de kapper Toen het café in de nacht van 8 op 9 januari 1973 door brand vernield werd en dit gemeenschapscentrum niet meer opgebouwd zou worden, kwam daarmee een einde aan alle verenigings- aktiviteiten Het brandspuithuisje. Voor de oorlog had de Moerbeek een eigen brandweerkorps met brandspuit en een brandspuithuisje of bergplaats. Het korps bestond uit de manschappen: Cees Wey sr.Louw Raven, Jan Zijp, Hendrik Doorn en Jaap de Graaf. Bij laatstgenoemde hing de brandhoorn op een vaste plaats in de timmermanswerkplaats. Bij brand blies de Graaf op deze speciale toeter waarop men zich naar het brandspuithuisje spoedde Tijdens het blussen stonden er vier mannen te pompen terwijl één man het water op de brandhaard spoot. De oefeningen van de spuitgasten trokken altijd veel belangstelling van de jeugd. Toen de gemeente Nieuwe Niedorp in het begin van de tweede wereldoorlog de beschikking over een motorspuit kreeg, was de brandspuit in de Moerbeek overbodig geworden. De spuit verdween maar het huisje bleef nog staan. Als gevolg van brandstofschaars te was er na de oorlog weinig meer over van het brandspuit huisje. Een groot gedeelte van het houten gebouwtje had zijn weg gevonden naar de potkachels in naaste omgeving. De middenstandsbedrijven zijn in de loop der jaren uit de woonkern verdwenen. Na de cafébrand werd de kruidenierswinkel opgeheven terwijl het heibedrijf inmiddels ook is vertrokken. Bakkerij Wijn heeft na ruim honderd jaar voorgoed de oven gedoofd. Op zondag 3 november 1991 nam de Moerbeker bevolking afscheid van de gebroeders Jan en Siemen Wijn als bakker. De bakkerij was vol met familie, vrienden en kennissen die onder het genot van een drankje, met een toespraak de afscheids- kado's overhandigden. De klantenkring van Tolke, Haringhuizen de Koningsweg, Blokhuizen en Lutjewinkel hadden dit een dag eerder al gedaan.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1991 | | pagina 6