- 3 - DE MOERBEEK, een buurtschap met veel culturele aktiviteiten Aktieve verenigingen op cultureel gebied waren er in het verleden veel. Onze gedachten gaan hierbij in eerste instantie naar de Moerbeker Nutsvereniging Vrijwel alle Moerbekers waren lid van het NUT, waardoor een hechte onderlinge band tussen de bewoners ontstond. Jaarlijks waren er minimaal drie nutsavonden, waarvan de eerste en de laatste bijeenkomst werden verzorgd door de toneelvereniging "Animo". Een blijspel maakte daar een vast onderdeel van uit. De resterende nutsavond was een zogenaamde bonteavond die varieerde van voordrachten door eigen krachten met éénaktes door leden van de toneelvereniging "Animo", tot een muziekuit voering Er is meerdere malen een optreden geweest van het N.A.O. uit Nieuwe Niedorp en de accordeon-vereniging uit Aartswoud. Een boekbespreking of lezing stonden ook op het programma evenals een optreden van het cabaret gezelschap van Jan Buisman. Veel belangstelling genoten het Duo Wi-Jo en het Lange dijker cabaret. Ondanks schaarste aan middelen in verband met de oorlogsomstandigheden, kon in 1944 toch nog het 25-jarig bestaan worden gevierd. Een vereniging die een belangrijke rol in de woonkern Moerbeek heeft gespeeld is de toneelvereniging "Animo". Met de oprichting in 1933 luidde de naam: "Maatschappij Nut Toneel Vereniging". Er waren toen 14 leden en 2 aspirant leden. Er waren toen ondermeer optredens voor het NUT, waaruit de toneelvereniging is ontstaan, en tijdens de kermis in de Moerbeek Al in 1938 kwam naar voren dat men niet zo gelukkig was met de naam, het duurde desondanks tot 1946 voor deze gewijzigd werd in "Animo". De vereniging telde toen 25 leden die voornamelijk uit de Moerbeek afkomstig waren. In onderling overleg viel het besluit om gelijk twee stukken in studie te nemen. Middelpunt van het culturele leven in de dorpsgemeenschap was het café van Joh.van der Molen. De toneelvereniging trad toen bij uitnodiging op tijdens kermis dagen in omliggende dorpen. Zo konden ook anderen van hun toneelspel genieten. Gedurende de oorlog maakte de vereniging een moeilijke tijd door. Ondanks veel tegenslag trachtte men er het beste van te maken Na de oorlog vierde de bevolking op feestelijke wijze de bevrijding. Tijdens de bevrijdingsfeesten in Nieuwe Niedorp welke werden gehouden op 18, 19 en 20 september 1945, verleende "Animo" met een toneelstuk haar medewerking. Na de oorlog was er weer een grotere keuze uit toneelstukken van ondermeer Amerikaanse, Engelse en Joodse schrijvers. Tijdens de oorlog was het spelen van die stukken door de Duitsers verboden Vooral in de vijftiger jaren kwam "Animo" tot grote bloei en werd men in de omgeving veel voor een optreden gevraagd Er werden toneelstukken opgevoerd in onder andere: Barsingerhorn Valkoog, Lutjewinkel, Haringhuizen, Abbekerk en Veenhuizen.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1991 | | pagina 4