- 25 - De echte waterkering van dit gebied is uiteraard de zijdewind, maar wanneer deze is aangelegd is tot dusver onbekend. Het is in elk geval niet onwaarschijnlijk, dat zowel Oude Niedorp als het ons bekende Terdiek te 1 ij den hebben gehad onder inbraken van een steeds groter wordende Waert. Men kan zich voorstellen - en we denken hierbij speciaal aan de tweede helft van de 12e eeuw- dat er nogal wat rietschoten afbrokkelden en op drift raakten naast losgeslagen veen. En dat zoiets voor lange tijd het aanzien bepaalde van de Veenhuizer oevers, en voor korte perioden een kreekrug tussen Oudeniedorp en Nieuweniedorp Volgens R. Rentenaar (direct, van het Meertensinstafd. Naamk.) moet men hier toch denken aan twee Deeken. Juist door de administratieve verwarring is men voor één van de twee een andere naam gaan gebruiken, een naam die wellicht is geleend van een mogelijke nederzetting uit de buurt van Deek: V eenhui zen. Ons Terdiek heeft zijn eigenlijke naam (vrijwel) mogen behouden. Aldus Rentenaardie ik in deze naar zijn mening heb gevraagd Als men iets voelt voor de opvatting dat de Niedorpen Yedorpen waren, genoemd naar een sinds lang verdwenen water (vergelijkbaar met andere Ie's, Ye's, Y's en Ee's zoals we ze nog kennen in Waterland, bij Krommenie, bij Alkmaar en Koedijk) dan zou men zowel vanuit Dijk als Deek redenerend kunnen opperen dat er wellicht een Ye lag in dezelfde richting als de geschetste kreekrug. Een moerasrivier die zijn bestaansrecht verloor toen het veen gedeeltelijk was verdwenen, of een ander water dat door de Waert werd opgenomen en aan onze kant verlanddeeventueel met hulp van een dam tussen de Zuiderweg en de Skarpetweg of daaromtrent. De Poelen zouden er aan kunnen herinneren en wellicht is de Gouwsloot er gedeeltelijk uit voortgekomen. Op luchtfoto's o.a. Robasprod.) is tussen de Skarpetweg en het Van Dam-complex een brede geul te zien, maar dat zegt niet voldoende omdat men met deze richting weinig kan aanvangen. Wat betreft Gouwsloten kan worden opgemerkt dat veel historici ze als dè dorpsvaarwegen beschouwen van de oude dorpsnederzet tingen. Bij Oude Niedorp ligt deze sloot aan de noordkant achter de huizen. Beginnend bij het Horntje vervolgens tot vlak achter de kerk(terp) richting Terdiekerweg om langs 't Paadje verder te gaan.(Na de verkaveling ontbreken er wat schakels). Ik wil eindigen met een aardige vondst, die bij nader inzien niets voorstelde maar wel aantoont hoe gemakkelijk je op het verkeerde been gezet wordt: Toen ik bij de rentmeesters Van Raephorst Dyedieck vermeld zag las ik dat aanvankelijk als 'de Ye -dijk'( vergelijkbaar met Overdie Over de Ie). Eureka dus, de herkomst van de Niedorper namen eindelijk duidelijk aanwijsbaar.. Helaas, Dye bleek als aanwijzend voornaamwoord Die al herhaaldelijk gebruikt in Die Dieke, Die Dicke en die Diec(k). jan keuken Naschrift: Om na deze toch tamelijk zware kost nog iets luchtigs toe te voegen: We herkennen uit onze omgeving alle mogelijke plaatsnamen in meer of minder bekende familienamen. De Nieroppen, Winkels, Langereizen, Moerbeken, Lutjewinkels, Zijdewinden, zelfs de Venniken,Hoogebieren en Tjallewallen ontbreken niet. Maar wie kent er Terdieken?? Zou de betekenis van deek hiervoor misschien verantwoordelijk zijn..

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1991 | | pagina 26