- 23 - Vande Zanthyenden beoosten de Oosterwech van de straet tot de Nyeuwe slogt ofte vaert thoe... IIJCXV Vande Herreberger thyenden, beginnende van de Oosterwech tot Westerwech, streckende mede vande straet totte Nyeuwesloot ofte vaert... IJeXLIX XV st. Van Oudedijcker ende Ryder thyendennamentlich vande Westerwech tot aenden ban van Oude Nyerop oock vande straet ende Rijdt af totte voors. sloot ofte vaert thoe... CLXXXIIIJ X st Vande Moerbeeckertyenden van Nyerop, te weeten benoorden de Nieuwesloot ofte vaert soo wijdt ende breedt den voors. ban aldaer es streckende... IJ'XCIJ X st. pond st.= stuivers Als we 2 t/m 7 hebben vastgelegd, blijkt het ontbrekende stuk zonder problemen te omschrijven. De koorn- en vlastienden van Nieuwe Niedorp worden tot in de laatste rekening van Wijnand van der Maas d'Avenroode in 1722 per blok verantwoord -De tienden ter Dijk zijn 'gekocht' door Abraham v.d. Hoey voor 500 pond. Veenhuizen blijft bij de tienden ongenoemd In 1436 werd door de graaf van Holland aan Bertout v. Assendelft en Jan Willem v. Hoichtwoude de heerlijkheid Veenhuizen geschonken 'met synen toebehoren'. Geen tienden, noch bij de opvolgers. Noordeloos heeft alle mogelijke registers bekeken, zowel van de rentmeesters van Westfriesland als van de laatste Heer van Veenhuizen die graag schadevergoeding wilde toen in 1798 (als gevolg van de Franse Revolutie) de heerlijke rechten vervielen. De tienden moeten zijn binnengekomen via Diek of Ter Diek. Dat gaf geen problemen met de eigen belasting van Ter Diek zolang die geind werd via de banne N.Niedorp of bijv. verpacht via het hele ambacht. Maar na 1593 -de invoering van de blok- verdeling- moeten de administratieve problemen toch behoorlijk zijn toegenomen.. Hoe konden onder één naam verschillende gebieden ressorterenDat Veenhuizen alias Deke enigszins bij de Niedorper Kogge terecht kwam terwijl het van oorsprong onder het Geestmer- ambacht hoorde is niet zo verwonderlijk. Na het ontstaan van De Waard zal het steeds meer zijn aangewezen op onze zijde, vergelijk baar met andere 'weer dgeerzen' ofwel buitendijks land. Dit ingewikkelde verhaal is slechts een sterk vereenvoudigde samenvatting van Noordeloos' onderzoek. Het leek me noodzakelijk er iets over te schrijven in ons infor matieblad om de verwarring te verklaren die deze studie kennelijk nog steeds teweegbrengt.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1991 | | pagina 24