- 22 - Dieck en Veenhuizen komen beide n a Oudeniedorp. Dat is vreemd. In 1422 laat hij Veenhuizen vallen en laat hij Dieck staan, zij het als Dyedieck geschreven (uitspr. Diediek) Vanaf dit moment werd de naam tussen Oudeniedorp en Nieuweniedorp geplaatst. Langer dan een eeuw zou deze volgorde gehandhaafd blijven. De uitgebreide notatie uit 1420 -'21 werd al spoedig verlaten 'Ter dyk' 17e-18e eeuw H. de Leth In 1593 maakte rentmeester Johan Colterman de rekening op waarbij hij de belasting van de verschillende plaatsen in blokken onderverdeelde. Hierbij moesten uiteraard de blok grenzen worden aangegeven. Het verwondert ons niet dat dit kennelijk bij (ter) Diek als te lastig werd ervaren. De (koorn- en vlasthienden van Nieuwe Nyerop werden keurig in seven parthyen verdeeld, maar van één blok ontbreekt de oppervlaktebeschrijving volledig. Wellicht om er maar meteen af te zijn begint de tekst met dit problematische onder deel. We volgen hierbij de omschrijving op de voet en tekenen de blokken aan in bijgaand kaartje: 1. Vande thyenden ter Dyck in den voorsz. banne, gelijck die te voorren altoos geweest is.... CLXXXIIIJ X st. 2. Vande Wysenderthyenden, beginnende van ter Dyck tot de Wijsent ende tPadt thoe rechtdeurgaende zoo breedt als den banne aldaer tusschen de Wysendt ende tPadt es streckendeCXLIIIJ (Uit deze zinsnede is op te maken dat men van de ligging van Terdiek als woonoord geen probleem wilde maken. Dat lag -net als nu- gewoon in de banne van N.Niedorp. De beschrijving van het bijbehorend gebied was een andere kwestie, dat ging duidelijk te ver). 3. Vande Binnenpadtsthyendente weeten van het voors. Padt aff tot het westeynde van Nyerop, streckende Oostwaerdt bijde straet langes soo wijdt ende breedt dezelven ban aldaer loopt ende wederomme totter zelve Padt thoe.. CLVIJ X st. tienden: een oogstbelasting

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1991 | | pagina 23