- 19 - Op het Verlaat zwaaide Arie Mijts de scepter in het "Wapen van Nederland" waar het met de kermis behoorlijk druk kon zijn. Dan was er in de Zeugebuurt ook nog de kaasfabriek van Piet de Geus gevestigd. De eerste echte melkboer was Helleman, tevens sluiswachter op het Verlaat. Beide funkties deed hij later over aan Piet Heinis, die voordien nog als molenaars knecht werkte bij de gebroeders Slijboom van korenmolen "de Hoop". Deze slimme molenaars wisten dat je ook van de wind kon leven maar hadden toch machinale paardekrachten achter de hand. Het was wel hard werken zei Piet Heinis. Niet alleen overdag, maar ook vaak 's nachts. Omdat er 's nachts niet gemalen werd moest je dan "stiene billen" (de molenstenen opnieuw scherp hakken met een beitel) aldus Piet. Ja, U merkt dat in het kleine Oude Niedorp van alles aanwezig was, en zo niet dan was het wel op het Verlaat. Naast de bakker, kruidenier, caféhouder en sluiswachter die ook brugwachter was, waren er nog de schippers Kind en Hopman. Hun schepen lagen bij wijze van spreken voor de deur, maar als "overslag-haven" diende de steiger bij het Skarpet. Omdat het daar wat krapjes was werd het Skarpet vergroot en uitgediept en kreeg zijn huidige vorm. Later werd t.b.v het zwembad een zandstrandje aangebracht. Het uitdiepen werd door de in de dertiger jaren bestaande "werkverschaffing" gedaan waarbij de gebaggerde grond werd benut om het kerkhof te vergroten en op te hogen. Het transport gebeurde per handkar door het dorp naar de toen nog complete kerk. De ramen van de school gaven eerder nog uitzicht op de weg. Zouden meester Schroevers en de legendarische juffrouw Ot de bui hebben zien hangen van alsmaar langs karrende grondtrans- porteurs en dat daarom het uitzicht van de school naar de andere kant werd gesitueerd? Helaas ze kunnen het ons niet meer vertellen. Het verenigingsleven was ook duidelijk aanwezig met o.a. een fanfare en een gymnastiek vereniging. De gym stond onder leiding van Klaas Boot, de vader van de ons nog wel bekende radio en TV gym-commentator Zoals ik al opmerkte, Oude Niedorp had bijna alles, ook zijn intriges. Omdat het er toch erg rustig was zorgde daar de enigst aanwezige vertegenwoordiger van de heilige Hermandad

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1991 | | pagina 20