- 18 - neringdoenden. De boeren waren o.a. Theo borst, Liefhebber, later Manus Schroder, Kees Over, later Praat, Piet de Geus, Dirk Kriller, Hendrik Ootjes en bij het Verlaat v.d.Molen. Deze boeren waren toen weer de broodheer van vele anderen zoals de boerenwerkman, de melkrijder en veedrijver. De melkrijders waren Piet Hittema en Willem Heinis, maar de meest tot de verbeelding sprekende figuur was Arie Hollenberg, de veedrijver. Is iemand nu trots op een vierdaagsemedaille ze zouden hem er iedere week wel een uit hebben kunnenreiken Lopende bij nacht en ontij naar de markten van Schagen en Purmerend en naar ik vernam eens met twee paarden naar Utrecht. De neringdoenden, van middenstand kon amper gesproken worden, waren Jaap v.Zoonen, de slager en tevens plaatselijk correspondent van de Schager Courant, garage Jan Biersteker een der eerste bus-ondernemers uit de omgeving en exploiteerde ook een radio-distibutie-net en Simon Vis, de kapper. Deze gebochelde figaro speelde ook voortreffelijk viool. Bij de jeugd stond de snoepwinkel van Anne Bregman hoog ge noteerd, ze had ook wat textiel, maar wie textiel zei, zei Guurtje Kuiper, behalve voor een nieuw costuum want de wel doofstomme kleermaker Hollenberg stak je keurig in een nieuw pak. Voor petroleum ging je naar Wuis, maar had je het echt koud dan liet je je kolenhok vullen door de altijd klaar staande Jacob Doorn en populair gesproken barstte het er van de bakkers en krioelde het van de kruideniers. Had Nw.Niedorp zijn bakker "Knor", hier werd bakker Fijma ook wel bakker "Snor" genoemd naar de martiale knevel die hij droeg.Dan waren er nog bakker Vormer en op het Verlaat bakker Klaver. Was de keus dan nog te klein, geen nood, de Coöperatie uit Winkel kwam ook nog langs met paard en dichte wagen. Kruideniers waren Krouwel in de Zeugebuurtnu Zuiderweg, Gert de Heer tegenover de weg naar het Skarpet, dan Groen en Jan Meereboer op het Verlaat. De handswerklieden waren Muus Beets de srnid, Floor Leek de timmerman en moest er geschilderd worden dan ging je naar Jan en Piet Langedijk op de hoek van de Zeugebuurt, tegenover het toenmalige rustieke raadhuis. Daar was ook het nu nog bestaande café "de Vergulde Valk" met danszaaltje en ook bij kruidenier Krouwel kon een "pikketanusje" ingenomen worden.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1991 | | pagina 19