Alles schudde en kraakte in de Winkeler kerk. Tegenwoordig staat er in het oosteinde van Winkel weer een hele mooie kerk. In 1987 werd de Ned. Herv. Kerk deskundig gerestaureerd, dus voorlopig kunnen we weer even vooruit. Maar de situatie is wel eens anders geweest. In het oud-archief van Winkel vond ik een aantekening uit 1755. Burgemeesters en schepenen lieten door hun secretaris voor memorie aantekenen.."dat de kerk in 1755 zeer oud en bouwvallig is en wel zo, dat met felle winden alles schudt en kraakt. En men met schrik en schroom in de kerk zit wanneer zulks onder de predicatie voorvalt. Hetwelk van jaar tot jaar erger wordt, alsoo men door onmagt dezelve kerk onmogelijk in ordinaris reparatie kan onderhouden en alles van onder tot boven zeer ontramponeert is. -En het wel 3 a 4000 gulden zoude vereissen eer alles in behoorlijke staat herstelt wordt. Van gelijke conditie is meede het Predikantshuis, waarin ternauwernoodt een goed vertrek te vinden is als zijnde alles zeer oud en bouwvallig."... Het was halverwege de 18e eeuw dus niet best gesteld met de Winkeler kerk. Of er tussen 1755 en 1845 nog van nieuwbouw sprake is geweest, weet ik niet; je zou het bijna denken als in 1755 alles al staat te schudden en te kraken. Misschien hebben ze met enkele restauraties de kerk tot 1843 staande weten te houden, want toen was het echt gebeurd met het bouwvallige godshuis. Sloop van toren en kerk werd in 1844 gestart en er kwam een hele nieuwe kerk inclusief toren. De eerste steen werd op 16 juni 1845 gelegd. Pieter Witlok uit Medemblik nam de bouw van kerk en toren aan voor 21900,- Totaal anders werd in elk geval de vorm van de nieuwe kerk. De oude gesloopte kerk had een toren die tegen de kerk stond en slechts een klein stukje in de kap sneed. De nieuwe toren van 1845 werd vanaf de grond in het kerkgebouw opgetrokken en komt in zijn geheel uit het dak van de kerk omhoog. Architect was W. J. Dirkmaat uit Alkmaar. Helaas werden kerk en vooral de toren op een ondeugdelijke fundering gezet. De ondergrond was erg venig en slap, waarmee bij de fundatie onvoldoende rekening werd gehouden. Nou, ze hebben het geweten, 25 jaar later moest de nieuwe toren alweer tot op halve hoogte worden afgebroken, omdat deze 'Winkeler toren van Pisa'de muren van de kerk dreigde in te drukken. In 1867 werd de toren weer 'te lood' gezet en her kreeg hij zijn juiste hoogte. Toch bleef de torenfundering een zorgenkindje, want het zware gevaarte bleef wegzakken. De gemeente Winkel zorgde in 1956 dan toch eindelijk voor een deugdelijke torenfundering, maar toen kreeg men het probleem dat de toren wel in 't lood bleef staan, maar het kerkgebouw langzaam bleef zakken en als het ware aan de toren kwam te hangen.. In 1987 was het dan ook weer zo ver, dat een grootscheepse restauratie moest worden uitgevoerd. De kerk was in een dusdanig vervallen staat komen te verkeren dat langer uitstel niet verantwoord was en gelukkig konden de restauratiecentjes via akties en een forse subsidie bij elkaar geschraapt worden.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1991 | | pagina 14