- 12 - Nee, die Ab was niet zo gul, wel een rakker! Voor die dagen altijd goed in het pak lopend, met een flink postuur, kwam hij bij mij over als een gepensioneerde zeeman. Veel later kreeg ik het sterke vermoeden dat het legendarische natte pak met het verlies van een stuiver briketten in december 1928 bij de Rijd zijn enigst waterig wapenfeit moet zijn geweest Nimmer zag ik hem iets geven, noch aan honden, noch aan mensen. 0,ja, toch, ik zie het nog voor me. Als jochie van een jaar of zes kom ik Ab tegen. Op ziende naar hem, een man naar dorpse begrippen een heer, in mijn verbeelding in verre landen geweest, zegt hij tegen mij: "Wil jij een leuk cadeautje van mij"? Tegenwoordig zou je op zijn minst als zes-jarige gelijk vragen, wat heeft U? Maar toen zei je slechts, ook verbaasd door het feit dat je zomaar een cadeautje werd aangeboden, "alstublieft". "Houd je hand dan op, en je ogen dicht", zei Ab om het spannend te maken. In gloedvolle verwachting dit commando uitvoerende drukte Ab iets nattigs en lauw aanvoelend in mijn handpalm die hij gelijk dicht kneep. Mijn hand weer openend ontwaarde ik een vieze bruine pruim, vers achter zijn kiezen vandaan Bedremmeld en niets durven zeggen van wat ik op dat moment graag wilde, liet ik de viezigheid op de grond vallen onder de bulderende lach van de zich ijlings verwijderende heer Albert Stam. Niet alleen mij, maar vele kinderen wist hij op deze manier met zijn gulheid te verrassen. Als wij allen, de kleine slachtoffers van Abs vrijgevigheid, geweten hadden van het krantenbericht van 11 dec. 1928 waarin beschreven de redding van een luid om hulp roepende A.Stam door ene J.Brouwer, ja, dan zouden we het zeker allemaal ten zeerste betreurd hebben dat die dekselse J.Brouwer toen niet stok-en stokdoof was. JN.Blokker Bergen

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1991 | | pagina 13