- 11 - Ab S t am In aansluiting op het stukje van mevr. Wiedijk in het laatst verschenen juni-nummer het volgende: Zij vraagt zich af wat het meest bijzondere was, Ab Stam of de tram Wognum-Schagenwaar aan hij verbonden was. Een goede vraag, want al zou er over dat tramlijntje heel wat te vertellen zijn, over Ab Stam is ook wel een boekje open te doen. Over de doden niets dan goeds, is het gezegde, maar beter is de realiteit hierbij niet uit het oog te verliezen. Het zal best zo geweest zijn dat Stam de kinderen verbood een cent op de rails te leggen. Niet omdat de tram dan 1 milimeter omhoog werd gelift, maar waarschijnlijk meer omdat hij de kinderen dat pleziertje niet gunde. Waar het "hondenverhaal" vandaan komt is mij een volslagen raadsel. Nimmer zag ik Albert Stam gewapend met een lever worst door het dorp flaneren. Ook nimmer, zag ik hem omringd door kwispelende honden. Het hondenkorps was in die dagen dan ook minder talrijk als tegenwoordig. Ik herinner mij slechts enkele honden in de omgeving van Stam's eventuele gang naar de slager. Het hondje van Elias Wit, wonende in het bootje bij de "Grindhoop" t/o de Terdiekerweg en het hondje van Dirk en Jantje Smit, wonende vlak bij garage Peereboom, later Anne Molenkamp, door ons genoemd Anne Kolendamp. Dan was bij genoemde garage Peereboom de veel geprezen herder MEmma" aanwezig. Zij wekte met haar geblaf de familie bij de garagebrand Nu zal het wel zo geweest zijn dat Ab Stam, eens een worst gekocht hebbende, door Emma werd besnuffeld. Abdie een heilig ontzag voor Emma had, heeft waarschijnlijk onder het uiten van prijzenswaardige woorden gauw een stukje van de worst gesneden en uit vermeend lijfsbehoud dit aan Emma gegeven. Omdat Ab niet als een gever bekend stond is dat voorval als zo bijzonder overgekomen dat het een verhaal op zich is geworden.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1991 | | pagina 12