De jonge vereniging vraagt onze aandacht. Dankzij enige aantekeningen van J.Langedijk kunnen we deelgenoot worden van de oprichting, want pas op 29 december 1901 besloot men om voortaan van elke vergadering aantekening te maken. Dat betekent niet dat we in het ongewisse moeten blijven omtrent de handel en wandel van de geheelonthouders vóór 1901. Hun aanwezigheid is namelijk ook uit de notulen van de kerkelijke instanties te bespeuren. Op 11 oktober 1897 doet de praeses van de kerkeraad het voorstel om in plaats van Spaanse wijn bij de avondmaalsviering alcoholvrije druivesap te gebruiken. Het voorstel wordt met zeven stem men vóór en twee onthoudingen aangenomen. De kerkvoogdij deelt het enthousiasme van de geheelonthouders niet. Een verzoek van die zijde om op Tweede Pinksterdag de kerk te mogen gebruiken voor een concert wordt afgewezen. Het col lege motiveert de afwijzing met de opmerking dat er dan ker mis te Nieuwe Niedorp is en men zou anderen de toegang tot het concert niet kunnen ontzeggen. KRONINGSFEESTEN 1898: Langzamerhand werd het de heren duidelijk welk vlees men in de kuip had. Een nieuw bewijs daarvoor zouden de kronings feesten van 1898 worden. Het laat zich raden dat het aftre den van koningin Emma en de regeringsaanvaarding van prinses Wilhelmina voor- en tegenstanders van het Oranjehuis niet onberoerd zou laten. De eersten maakten zich op om het feest uitbundig te vieren, terwijl de laatsten deze gelegenheid eveneens wilden aangrijpen om hun standpunt kenbaar te ma ken. Het moet voor de kerkvoogdij onaangenaam zijn geweest te horen bij monde van P.Koopman, dat de dominee waarschijn lijk geen vlag zal uithangen op 31 augustus en op 4 septem ber. President kerkvoogd Van der Stok had dit ook al bij geruchte vernomen en vreesde dat de feestvierende menigte schade zou toebrengen aan de pastorie, als de bewoner ervan verzaakte te vlaggen. Het college wil de predikant alsnog verzoeken de vlag uit te steken en zo deze dit mocht afwij zen, overweegt men of hij dan niet aansprakelijk gesteld moet worden voor eventuele schade. Dat Schermerhorn zelf ook in moeilijkheden kwam door deze festiviteiten mag blij ken uit de kerkeraadsvergadering van 29 augustus 1898. Hij las daarin een synodaal schrijven voor, dat voorstelde om op 31 augustus een kerkdienst te houden. Ouderling en kerkvoogd P.Koopman zei verwonderd te zijn dat het schrijven zo laat was ingebracht, waarvoor de voorzit ter zich dan verontschuldigt. Duidelijk is dat hij niet voor zo'n dienst voelt en als het synodale voorstel in stemming wordt gebracht, dan wordt 't met acht stemmen tegen en één stem vóór verworpen. Daarmee is de kwestie nog niet van de baan, want op verzoek van een viertal notabelen wordt op twee september nog een vergadering belegd. Notabel J.Kuilman stelt voor: "Om ter voorkoming van alle gevaar van de kerkelijke goederen tijdens de kroningsfeesten vanwege het kerkbestuur een vlag te plaatsen op de pastorie".

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1991 | | pagina 9