het is al eeuwen lang geleen Maar in kronieken opgeteekend Toen brak hier menig hart van steen Op zoo'n emotie niet berekend; Het schouwtoneel was onze Rijd, Het meer, de zee der dorpelingen Daar is 't geschied en wijd en zijd Ging men het wonder feit bezingen Toen woonde hier een zeek're Stam, Hij dreef een handel in briquetten; En daar elk burger van hem nam Wist hij een massa om te zetten; Het ijs was vast, het ijs was goed, Stam ging dus 't ijs langs met zijn waren En zei: dat werk verwarmt mijn bloed "Ik kan mijn hond meteen dan sparen. Maar ach het noodlot loerde op Stam Krik krak, krik krak, het ijs ging breken; De dood had voor hij wist hoe het kwam Stam aan het touwtje om zoo te spreken, Gelukkig had Stam nog geluid En buldrend liet hij dit nu hooren, Elk burger toog ter deure uit En stopte watjes in de oren. Albert (of Ab^ Stam, geboren 4 september 1881. Enige maanden geleden ontvingen wij een kort briefje van mevrouw G. Wiedijk-Nieuwland uit huize Nijerop in Nieuwe Niedorp. Mevrouw Wiedijk haalt enkele herinneringen op over Ab Stam die als "Goederen Agent en Boekhouder" aan het station te Nieuwe Niedorp van de tramwegonderneming Wognum-Schagen was verbonden tot aan de opheffing per 1 februari 1930. Mevrouw Wiedijk vraagt zich af wat het meest bijzondere was, de tram of Ab Stam. Als kinderen legden ze wel eens iets op de rails wat natuurlijk niet van Stam mocht. Toch gelukte het soms om een cent op de rails te leggen, als die dan na het passeren van de tram plat tevoorschijn kwam was dat voor de jeugd een groot feest. In later jaren kwam Stam, die altijd vrijgezel is gebleven, in het toenmalig "Tehuis voor Ouden van Dagen". Uit die tijd kan ik mij Ab Stam nog herinneren als iemand die veel door het dorp liep te wandelen. De honden kenden hem precies want Stam had vaak een leverworst bij zich, vermoedelijk speciaal voor de honden. Met zijn zakmes sneed hij dan een stukje worst af en gaf dat aan de hond die om hem heen liep te draaien. Daarbij werd de hond door Stam geprezen als zijnde een lieve hond die wel iets had verdiend. Stam is overleden op 25 augustus 1941. Eén dezer dagen was ik aanwezig bij een korte voordracht van enkele gedichten die werden ten gehore gebracht door Jan van Herwerden uit de Zaagmolenstraat. Eén van deze gedichten ging over Ab Stam waardoor ik dubbel geïnteresseerd raakte. Het gedicht staat afgedrukt in het boek "100 jaar IJs en Volksvermaak" en verhaalt dat Ab Stam over het ijs van de Rijd briketten weg moest brengen voor zijn vader Arie Stam die toen brandstofhandelaar was Het gedicht luidt als volgt: DE LEGENDE VAN "DE RIJD" TE NIEUWE NIEDORP

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1991 | | pagina 5