- 2 - Naamgeving aan percelen wei- en bouwland is al van oudsher gebrui kelijk. Niet zo verwonderlijk overigens want vóór de invoering van het kadaster was het bij het dagelijks gebruik of bij koop en verkoop, wel nuttig als bleek welk perceel het betrof. Ook na de invoering van het kadaster in de jaren 1820-1830, was naast de kadastrale aanduiding, het vermelden van de landnamen nog gebruikelijk Met de invoering van de ruilverkaveling in de jaren 1970-1974, werden meerdere kleinere percelen grond tot een groter geheel samengevoegd. Het gebruik van de oude landnamen was toen weinig zinvol meer en kwam te vervallen. Het leek ons een goede gedachte aan het gemeentebestuur de sugges tie te doen om middels de straatnaamgeving enkele van deze oude landnamen in herinnering voort te laten leven. Een suggestie overigens, die met veel instemming werd ontvangen. Onderstaand volgt een vrijblijvende motivering van de vastgestelde straatnamen. 1. De Veert Westfriese benaming voor Vaart of sloot. "De Veert" was in het verleden een belangrijke vaarverbinding voor de scheepvaart tussen Winkel en Nieuwe Niedorp. De in 19 7 3 gedempte "Veert" liep van NW naar ZO. door het bestemmingsplan naar Nieuwe Nie dorp. 2Hornven Een in een scherpe hoek vooruitspringend stuk vochtig land. 3Steenplaat Dit betrof een perceel grond dat onder de laag teelaarde van ongeveer 35 cm dikte, een vooral bij droogte zeer harde en slecht water doorla tende kleilaag had. 4De Lange Akker Dit was een extra lang perceel wei- of bouw land en als regel van geringe breedte. 5. Het Oortje Een bij erfopvolging of voor weinig geld ver kregen stuk land. 6De Dres Een perceel bouwland dat pas is ingezaaid om er weiland van te maken. Ook wel een schraal of verarmd stuk land dat tot weide diende voor schapen en paarden. 7. Butterweid Westfriese benaming voor boterweid. Deze benaming zou kunnen betekenen, land van goede kwaliteit dat bij beweiding met koeien veel boter opbrengt 8. Rozenweid Dit was vermoedelijk een perceel land van goede kwaliteit, -op rozen zitten-. Distelweid bijvoorbeeld is land van slechte kwaliteit Bestuur Vooral ten behoeve van de nieuwe donateurs vermelden wij onder staand nog eens de namen en adressen van het bestuur dat bestaat uit Voorzitter: Aat Wit, Dorpsstraat 205 te Nieuwe Niedorp Secretaris: Jan Keuken, Zwagermanstraat 2 te Nieuwe Niedorp Penningmeester: Cor Wiedijk, Dorpsstraat 60 te Nieuwe Niedorp Leden: Maarten Aalbregtse, Westerweg 14 te Nieuwe Niedorp Jannie Kuiper-Wetsteen, Terdiekerweg 1 te Nieuwe Niedorp Jan Smit, Burgemeester Kosterstraat 16 te Winkel Wim Klare, Weereweg 15 te Lutjewinkel Aat Wit (voorzitter)

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1991 | | pagina 3