- 22 - Er bestaat een opvatting, dat bomen met klimmende leeuwen of honden duiden op een splitsing van een of ander belangrijk water. zie Ruyterman WFON 67 over de Wijzend) In het laatste kwartier van het schild treffen we de Twisker - of Middelkogge aan. Een kale of dorre boom. Daar het mooie Twisk een merkwaardig wapen had van dorre bonestoppels -maar dan wel in goud- zitten we verkeerd. Het moet of Midwoud of Sijbekarspel worden. Die liggen beide in deze kogge en hebben dorre bomen in hun wapen. In die bomen zitten dan ook nog drie vogels. De vogels van Sijbekarspel kunnen drie dorpen verbeelden, Sijbekarspel zelf, Benningbroek en Wijzend en wat betreft Midwoud, het dorp zelf en de buurtschappe| Boerdijk en De Buurt) Een zeer oude naam voor de Twisker- of Middelkogge blijkt Zij boutkerspel Cogghe (1344) te zijn. Het is dus duidelijk waar de voorstelling vandaan komt. Men zal zich af kunnen vragen of het wel normaal is, dat we zo veel bomen in gemeente wapens aantreffen.. Westfriesland blijkt op dit terrein een bijzondere positie in te nemen, Eigenlijk wel heel merkwaardig voor een gewest dat zo fanatiek de bossen te lijf ging om landbouw en veeteelt alle ruimte te geven. Vooral dorre bomen lijken een Westfriese uit vinding: Aan Opmeer, Midwoud en Sijbekarspel kunnen we Westwoud, Venhuizen en Schellinkhout toevoegen. Buiten ons gebied is er naar mijn weten in een gemeentewapen slechts één kaal boompje te vinden en wel in combinatie met een kerk. Het betreft Koudekerke in 2jf - Dorre bomen zouden terug kunnen wijzen naar duiden op verloren rechten die misschien samenhingen met oude 'ding'plaatsen onder een of andere machtige boom. Bebladerde bomen in Westfriese gemeentewapens troffen we in Wognum en Hoogwoud. Met heel weinig blad -meer symbolisch- in Grootebroek, Bovenkarspel en Blokker. land, dat spreekt haast vanzelf, gerooide bossen, maar ook kunnen Bestaan er voor De Vier Noorderkoggen ook andere namen als het Hoog h ou t woud i g er Ambacht (in allerlei varianten) en het Overleeker Ambacht, voor Drechterland is dat niet het geval. Drechtingher Ambocht komt eigenlijk op het zelfde neer. Drecht of dracht heeft hier te maken met het overdragen van goederen waarbij we kunnen denken aan zogenaamde overtomen. Velen van ons zullen zich de plaats herinneren in Avenhorn, waar schepen over de weg konden worden getrokken. Die plek was kennelijk wezenlijk voor het ontstaan of bestaan van Avenhorn. Dat heette nl. vroeger Lutkedracht.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1991 | | pagina 24