- 21 - Het wapenschild van de Vier Noorderkoggen (aan de oorstkant v.d. paal): Linksboven zien we de Medemblikker Kogge, voorgesteld met het wapen van Medemblik, een zwart schild met een gouden pa(a)l in het midden (die soms voor de helft bruin is gekleurd). De zogenaamde 'palen' in wapens staan vaak voor belangrijke wateren. Bij Brielle bijv. De Maas, bij Delft de Oude Delft en bij Weesp de Vecht.) Bij Medemblik zal wel de Middenleek bedoeld worden waarnaar deze oudste Westfriese stad genoemd is. Men neemt vrij algemeen aan dat deze leek zeer lang geleden noorde lijk van de stad liep en van de aardbodem ver dween bij het ontstaan van de Zuider zee Rechtsboven ontmoeten we ongetwijfeld de Hoogwouder Kogge. Het wapen van Hoogwoud is nl. een lindeboom, geschilderd in volle gouden blader tooi op een blauw fond; maar hier ineens staande in een heining op een terras, om wat termen uit de heral diek te gebruiken. Zo'n verhoging past natuurlijk mooi bij de naam HoogwoudWaar de omhei ning echter vandaan komt is me on duidelijk. Het zou een vorm van be scherming kunnen symboliseren. Bijv. van de vroegere relatief grote rechtsmacht van het Hoogwouder Am bacht (een andere naam voor de Vier Noor derkoggen Overigens kan men het oude wapen van Hoog woud bewonderen op een gedenkteken tegen over het fraaie raadhuis. De schildhouder is een machtige arend. Deze arend behoorde eigenlijk een pelikaan te zijn. Maar dat vond de Hoge Raad van Adel kennelijk een verkeerde keuze bij de officiële vaststelling van het wapen in 1816. De linde wordt al sinds onheuglijke tijden met bescherming, geluk en vrede ver bonden. Als gedenkteken nam hij een belangrijke plaats in. Eeuwenlang prijkte een lindeboom op de kruising met de Heerenweg, zij het met tussen pozen Sinds 1982 staat er weer één, met een bank er om heen. Linksonder komt nu een bijzonder aardig wapen aan bod, voorstellend de Wognummer - of Spanbroeker Kogge. Spanbroek voerde slechts één rode leeuw in zijn schild, de echte Hollandse rode leeuw waarnaar zoveel cafés in de omgeving zijn genoemd Wognum had indertijd een gouden boom met gouden leeuwen, maar heeft sinds 1979 bijna het zelfde wapen als de kogge: een groene boom met een rode en een zwarte 'klimmende' leeuw die hem stevig vasthouden. Daar boven zwemmen nu drie baarzen, afkomstig uit Nibbixwoud. Heel merkwaardig is het feit, dat het oude wapen van Opmeer zeer veel leek op dat van Wognum. De Opmeerder boom was kaal of dor, dat was het enige verschil.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1991 | | pagina 23