- 20 - De Wapenschilden van De Vier Noorderkoggen en Drechterland op de Winkeler grenspaal. Het heeft heel wat tijd gekost om er achter te komen hoe de twee Ambachten nu precies werden voorgesteld. In 1987 kregen we van de bekende Alkmaarse historicus Dr. J. Belonjs een schets die hij in 1922 had gemaakt van de Wervershover paal. We waren er echter nog niet zo zeker van dat de uitvoering van de Winkeler paal dezelfde zou zijn. De foto's van dhr. Van Dok die ons vorig jaar (via Kees Modder) bereikten bewezen dat we terecht geaarzeld hadden. Er waren belangrijke verschillen. In elk geval wisten we nu genoeg om van start te gaan. De Dikke Paal is terug en herinnert ons weer aan de eeuwenlange zorg voor de zeedijk, voor de Vier Noorder Koggen 'normaal' als aanpalend Ambacht, voor Drechterland een vaak als tijdrovend en onrechtvaardig ervaren verplichting, en dan denken we speciaal aan Wijdenes. Deze banne kreeg in 1334 de Winkelerdijk toebedeeld, zo'n drie kilometer (tussen de Langereis en de Lutjewinkeler Kolken. Ursem mocht daar nog 125 meter aan toe voegen.. j Het verbaast ons niet dat 't wel eens verkeerd ging met het ond'i- houd dat ui te inde lijk vaak door 'arme Winkeler lieden' werd uit gevoerd zonder behoorlijke controle. Pas in 1921 nam het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier de taken over. De Winkelerdijk was inmiddels een dromer geworden. Hieronder een kaartje van de betrokken Ambachten met hun al of niet verdoezelde vierendelen. Een Ambacht hoorde nu eenmaal van huisuit te bestaan uit vier delen. Die delen werden koggen genoemd in verband met een verplichte bijdrage tot het uitrusten van een oorlogsschip van het koggetype. Xcl.t'kH i U'l NIEDORPER |»:EN SCHAGER b'/;-KOGGE DE VIER NOORDERKOGGEN met A. Hoogwouder Kogge Aartswoud, Lambertschaag.Hoogwoud Opmeer B. Twisker Kogge Twisk, Midwoud, Sijbekarspel) C. Medemblikker Kogge (Medemblik, Oostwoud, Hauwert, Nibbixwoud (wordt ook wel afgebeeld in de Twisker Kogge) D. Wognummer Kogge Spanbroek, Hensbroek, Opdam, Wognum DRECHTERLAND met Enkhuizer Kogge en Hoorner Kogge of I. Oosterkogge, II Zuiderkogge Schellinkhout) III. Middelkogge (^waag IV. Westerkogge Oudendijk) Ursem: aanvankelijk Drechterland, later Geestmerambacht G Kaartje van de Vier Noorderkoggen en Drechterland, verdeeld in koggen ter nadere oriëntatie is een aantal plaatsnamen toegevoegd

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1991 | | pagina 22