- 19 - Een brief van dhr. F. Bakker over de verdwenen grenspaal.. Het ware verhaal over de in 1944 verdwenen paal van de Vier Noorder Koggen, geschreven door degene die voor deze verdwijning gezorgd heeft, en de reden waarom. Als reserve-officier gemobiliseerd in Bergen aan Zee bij het depot Bataljon van het 12e Reg. Infanterie, raakte ik bevriend met een beroeps luitenant. Tijdens de bezetting hebben wij geen contact meer met elkaar gehad, tot een week vóór Paas 1944. Hij kwam mij toen opzoeken op mijn adres in Zaandam. De reden hiervan was, dat hij adressen zocht van gezinnen welke onderduikers voor een paar dagen onderdak zou den kunnen verschaffen, en welke hij daarna kwam ophalen voor door zending naar Engeland. Wij gaven ons hiervoor op. Maar diezelfde week werd in de courant vermeld, dat hij was gefusilleerd Met de Paasdagen gingen wij een paar dagen logeren bij mijn schoon ouders in Schagerbrug. Onze zaak in motoren in Zaandam werd die dagen gesloten. Toen we le Paasmiddag gezamenlijk aan de tafel zaten, zagen we een monteur van ons het pad van de boerderij op komen lopen. Er moet wel iets heel ernstigs gebeurd zijn, ging er door ons heen, en dat klopte ook wel, want hij vertelde dat de Grüne Polizei de deur van de zaak had ingetrapt en de buren onder bedreiging met een pistool had gevraagd waar wij naar toe waren. Zodoende zijn wij dus ondergedoken, met twee kinderen, een dochter van 6 en een zoon van 2. Langs verschillende adressen zijn wij uiteindelijk terecht gekomen in het armenhuis van Abbekerk via een neef van ons. Politie en Burgemeester waren op de hoogte gebracht. Bonkaarten hadden we niet en geld evenmin. Over de manier waarop we rondkwamen is ook wel een groot vel vol te schrijven. Een onderdeel hiervan is De Paal Ik vroeg de smid van Abbekerk of ik zijn driewielerbakfiets mocht gebruiken om wat brandhout op te halen. En dat mocht. De paal is tot aan de grond afgezaagd en met behulp van iemand die op zoek was naar eten, op de bakfiets getild. F. Bakker Kennemerstraatweg 119 1814 GG Alkmaar.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1991 | | pagina 21