- 10 - Maar ook aan ontspanning werd aandacht besteed. Al vroeg zijn er culturele avonden - veelal met genodig den - waarop door verschillende leden lezingen werden ge houden of voordrachten werden gedaan. Een keur van titels moge de lezer enig inzicht verschaffen: Verhaal van Cobus uit de drie kraantjes; Professor Olivier in de trekschuit; Met mate; Vertellingen van de maan; Avond gebed van een kroeghouder; Door nacht tot licht; Joost of het tuchthuis staat niet ver van de kroeg. Ook Schermerhorn gaf met De eed van Hubertine acte de prêsence "Een novelle vanwelke op de vergadering een diepe indruk maakte" Het zal geen bevreemding wekken dat het heilig vuur wel eens tot een waakvlammetje wordt. In de vergadering van 8 november 1903 hield dominee daarom een pakkende toespraak, waarin duidelijk werd gemaakt dat iedere vereniging tijden van eb en vloed kendeMisschien kon een periode van flinke propaganda het getij doen keren. Bij de eerstvolgende verkiezing van 6 maart 1904 werd hij tot voorzitter gekozen, een funktie die hij tot 1929 zou vervullen. Nieuwe leden meldden zich nog steeds aan en wel dra duiken er namen op van mensen die als bewoner van de kolonie of als dienstweigeraar enige bekendheid zouden ver werven, zoals Aaltje Langedijk, Dirk Zwagerman, Dirk Kruit, Simon van Vliet en Chris Kamper. Uit de ledenlijst blijkt dat bepaalde families een groot aandeel in de vereniging hadden, te weten de familie Kruit, Koster, Koorn, Langedijk en Zwagerman. TONEELVERENIGING "NIEUW LEVEN": De leden van de geheelonthoudersvereniging behoorden tot de achterban van "Doom", zoals men Schermerhorn gewoonlijk noemde. Ondanks de nieuwe voorzitter blijft het tobben en is slechts een klein groepje aktief. Simon van Vliet pro beert daar wat aan te doen en stelt voor: "Een toneelclub op te richten, met het doel op die wijze propaganda te bevorderen, daar vergaderingen hier toch meestal mislukken". De notulen hullen zich dan in zwijgen omtrent de afloop van dit voorstel, om vervolgens gewag te maken van het feit dat de toneelvereniging "Nieuw Leven" een stukje zal op voeren op de jaarlijkse feestavond van de geheelonthouders in 1908. Het is voor deze toneelvereniging dat Schermer horn een stuk schreef getiteld "DE R00IE" en waarin hij zelf een hoofdrol vervulde. Het laat zich raden dat een toneelstuk met een dergelijke bezetting veel publiek trok. Misschien onderkende hij toen de propagandistische waarde van een toneeluitvoering, want naderhand verscheen er nog een viertal stukken van hem.Het is ook rond deze toneel club dat we van enige controverse binnen de geheelonthou dersvereniging horen. Sedert haar bestaan was de jaar lijkse feestavond van de vereniging een trekpleister voor niet-leden geworden. Een keur van sprekers, voordrachtkunstenaars en musici was in de loop der jaren uitgenodigd om van hun idealisme en vakmanschap te getuigen. - wordt vervolgd -

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1991 | | pagina 11