- 8 - De ramen van schip en koor verkeerden in 1853 in slechte staat en werden vervangen door houten ramen. Hierbij stapte men van de spitsboog af en werd het een min of meer mislukte hielboog of ezelsrug, minder fraai dus. Later zijn de spits bogen in het koor weer hersteld. Ook kreeg het binneninterieur in 1853 een ander aanzicht, er kwamen nieuwe banken van grenenhout en verschillende 17e eeuwse banken werden uit elkaar genomen en tot grotere banken vermaakt. Al het muurwerk werd tot op de steen afgebikt en besmeerd met basterdspecie en fijn afgepleisterd. In 1859 werd er een consistoriekamer buiten de kerk tegen het koor gebouwd en in 1863 kwam er een kerkeregenbakgebouwd met stenen uit de steenbakkerij te Kolhorn. Het scheidingsmuurtje tussen Dorpsstraat en kerkterrein werd in 1865 gesloopt en vervangen door een minder fraai ijzeren hek. De consistoriekamer aan de buitenkant van de kerk werd in 1871 weer verwijderd en binnen in het koor weer opgetrokken van hout wat natuurlijk oerlelijk was. De zerken en tegels waren vrijwel zonder enige uitzondering van belgische kalksteen (hardsteen). De jongste tegel kwam uit 1819 en de oudste uit 1646. In de bodem werd ca. 1 meter onder de vloer nog een zerk aangetroffen uit 1504 met het opschrift 'Hier leyt begr. ghertruijdt Claessens sterf A6 XVCIIII de XIII en dach October.' Lutjeharms kreeg tijdens het onderzoek in 1950 ook in de gaten, dat bij particulieren in Oude Niedorp nog verscheidene graftegels als stoepen e.d. in gebruik waren. J. Smit J.L. Lutjeharms De ruinekerk van Oude Niedorp, geconsolideerd, zoals dat heet. Nu het ijzeren hek nog..

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1990 | | pagina 9