- 7 - Tijdens het onderzoek in 1950 werd het fundament van een stenen preekstoel gevonden uit de 16e eeuw. Op 3.6.1661 het onderhoud werd met de dag bezwaarlijker) viel het besluit de noorderzijbeuk af te breken. De oude fundamenten zijn blijven zitten en er werd een nieuwe muur opgebouwd in de vorm van kapellen zonder steun beren of contreforten De toren. De toren begon steeds meer naar het n.o. te verzakken en drukte het kerkgebouw als het ware in elkaar. In 1738 was het instortingsgevaar zo groot geworden, dat de toren gesloopt werd. Helaas werd er meteen weer een nieuwe toren gebouwd op de zelfde plaats en op de fundamenten die men had laten zitten. Als deze grote fout niet was ge maakt had de toren er mis schien nu nog gestaan. Het gevolg was, dat ook de nieuwe toren naar het n.o. helde en het kerk gebouw en zijbeuken in el kaar drukte. Het gemeente bestuur was genoodzaakt in 1800 de spits van de toren af te breken daar hij op de kerk dreigde te vallen. Door de druk van de hel lende toren werden de zij beuken te bouwvallig om te restaureren en viel het besluit om de zijbeuken te slopen. De gaten in de zij muren werden dichtgemet seld, wel met behoud van de zuilenrijen die gedeel telijk ingemetseld werden. In 1814 werd het restant van de toren gesloopt en kwam er een houten torentje op het dak, waarin het oude uurwerk en de bronzen klok met het opschrift 'Soli Deo Gloria 1601 Cornelis Ammeroy me fecit' weer een plaatsje kreeg. Begin 20e eeuw kwam er een nieuwe klok van de gebr. Van Bergen uit Midwolda. In 1944 roofden de Duitsers deze klok en hij verdween in de smeltoven. Omstreeks 1830 kreeg de kerk aan de zuid zij de van het schip een tochtportaalDoor de slechte fundering brak het portaal doormidden en waren herstellingen nodig.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1990 | | pagina 8