- 4 - De Sint Werenfriduskerk te Oude Niedorp III Oude Veenlaag. Oude Niedorp ligt aan de rand van de in 1629 drooggemaakte HeerhugowaardVerscholen tussen het geboomte stond aan de n.w. kant van de Dorpsstraat een oude waterkering langs de Waert de Ned. Hervormde Kerk, eertijds gewijd aan St. Werenfridus Op zondagmorgen 3 april 1977 ging de kerk helaas na blikseminslag verloren. Het kerkgebouw stond op een hoogte welke vroeger aan de west-, noord- en oostzijde omzoomd werd door sloten. Aan de zuidzijde lag het verheeld aan de vroegere waterkering van de Waert, de huidige Dorpsstraat dus. Later heeft men de Dorpsstraat van het kerkplateau gescheiden door een gemet seld muurtje van baksteen. Door grondboringen is de loop der sloten vastgesteld. Aan de west- en noordzijde bevindt zich de begraafplaats die in de 19e - en 20e eeuw is uitgebreid, waardoor het natuurlijk aspect van de terphoogte verloren ging. De terp werd op geworpen op een veenlaag die in het midden van de terp nog 57 cm dik is, hieronder bevindt zich een laagje van ca. 10 cm slibklei de z.g. 'spier'. Onder dit laagje begint het blauwe zand, dat hoe dieper men komt, steeds grover wordt. De reeds gemelde veenlaag neemt naar alle kanten van de terp af en is aan het randgebied van de kerkhoogte nog slechts 28 cm. Onder de fundamenten van de kerk werd de veenlaag samengedrukt tot ongeveer 14 cm. De zandlaag meteen onder het spierlaagje bevindt zich in een waterpasvlak op de zelfde diepte als de slootbodem. Een grondboring in de Dorpsstraat, de oude waterkering, leverde hetzelfde resultaat op, ook hier loopt de veenlaag door, waarop het dijkje werd opgeworpen. Slibsporen ontbreken in het dijklichaam, maar aan de kant van de vroegere Waert valt een geringe aanslibbing te constateren. Het dijkje werd in verschillende perioden verhoogd. In de vroegste periode werd er zonder enige verharding over gereden. De eerste ver harding is het opbrengen van schelpen geweest, met schuiten zullen ze zijn aangevoerd. Daarna kan men in het dijklichaam de groei van de puinweg afgedekt met vrij grof grind volgen. Terzij de van de weg lag een smal pad van een klein soort keien. Vervolgens werd in het midden van de weg een paarden- pad gelegd van harde klinkers. In deze eeuw werd dit ver vangen door een teerverharding Nog vóór de drooglegging van de Waert werd de waterkering de huidige Dorpsstraat) slechts onderhouden als zekerheid voor het achterliggende land, want onder leiding van pastoor Claesz. Vogelsanck was het buitendijkse land voor deze dijk ingedijkt en ontstond tussen de jaren 1540 - 1547 de polder Vogelenzang. Pastoor Vogelsanck overleed in 1547 en werd begraven in het koor van de Oudeniedorper kerk.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1990 | | pagina 5