- 26 - De Grote Geulen of Zwinnen in de Noordkop. Figuur B laat de situatie zien zoals deze was in de 18e eeuw. De Zijpe en de Wieringerwaard zijn dan al een hele tijd bedijkt, n.1. vanaf 1600. De grote kreek ten noorden van de Wieringerwaard is het huidige Oude Veer vroeger Het Veer of Oud Dieper Swin). -1-. De Zijpe maakte bij Oude Sluis uiteraard gebruik van de af water ingsmogelijkheden van deze grote kreek. De Wieringerwaard gebruikte aan de nood zij de een zijtak van Het Veer, het zogenaamde Razend Zwin.-2-. Dit zwin is nog min of meer in oude staat te bewonderen in de drooggemaakte wadgronden. Het kruist de Veerweg zuidoostelijk van Kleine Sluis. De 'toekomstige' plaats Kleine Sluis is met een k aangegeven. Aan de oost zij de waterde de Wieringerwaard af op het Rieuwers of Reijmers) Zwin dat al na een kilometertje in de Zuiderzee uitkwam. -3-. Het Anna Paulownagebied is in de jaren 1845 - 1846 ingepolderd waarbij de afdamming van Het Veer en het Lotmeer Zwin heel wat voeten in de aarde had. Van de laatste geul is nog een stukje over midden in het land van de Oosterpolder, dus feitelijk on bereikbaar voor belangstellenden. Van het zeer rijke zwinnengebied heeft men eigenlijk jammerlijk weinig heel gelaten. Een heel klein stukje Kruis Zwin -5- als molenkolk en een on zichtbaar slootje aan de noordoostelijke kant van Kleine Sluis, een stukje van het lange Boermans Zwin -6- als sloot bij de Anna Paulownaweg. Den Kriek -10- is vergraven tot Middenvliet langs de Middenweg). Het mooie glooiende Kneeszwingebied -7- zuidwestelijk van Kleine Sluis in deze eeuw steeds meer ontwaterd en gevlakt, zodat de zon al verdraaid laag moet staan wil je nog enig idee hebben van wat is opgeofferd. Zoals zo vaak: een paar namen als Kneeskade en Kneesweg resteren uiteindelijk. Misschien mogen we niet eens mopperen nu tenminste het machtige Oude Veer en het Razend Zwin zijn gebleven. Razend Zwin met rietlanden gezien in de richting van Kleine Sluis

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1990 | | pagina 27