- 24 - Over Zwinnen en Aangedijkte landen. Luchtfoto's Vanaf ongeveer het begin van deze eeuw zijn luchtfoto's gebruikt voor archeologisch onderzoek. In eerste instantie hadden deze foto's vaak een militair doel: Een krijgsmacht wilde beschikken over een exacte weergave van het eigen gebied, en in oorlogstijd was men op zoek naar de verdedi gingswerken van de vijand. Om een greppel van een loopgraaf te onderscheiden moesten de foto's aan hoge eisen voldoen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn er door de geallieerden, ook boven ons land, een enorm aantal vervaardigd. Bij de Topografische Dienst in Emmen kan men ze bekijken en, zo men wil, laten reproduceren. Helaas ligt Emmen nogal ver uit de buurt.) Bij het indrukwekkende gebouw prijkt een bordje van het Ministerie van Defensie.. Dat geeft al aan, dat het vervaardigen van precisiekaarten van huisuit als een militair belangrijke aangelegenheid wordt gezien. Alle veranderingen in ons wegenstelsel, woonwijken, slootjes, bosjes enz. worden om de vier jaar uit de lucht gefotogra feerd. De topograaf gaat er dan nog wel met de fiets op uit om de puntjes op de i te zetten. Tegenwoordig kan er zelfs gebruik worden gemaakt van infra-rood fotografie, waarbij temperatuurverschillen op bepaalde landerijen of in een bomenbestand d.m.v. verschillende kleuren informatie verschaffen over de gezondheid van de beplanting.) Topografische kaarten zijn natuurlijk geschikt als uitgangs punt voor het vervaardigen van grovere gebruikskaarten van grote gebieden, maar ze krijgen vooral waarde voor het preciese werk van landschapsarchitecten, veldbiologenarcheo logen, landindelers en niet in de laatste plaats: wandelaars en fietsers. Wolters- Noordhoff geeft momenteel prachtige topografische atlassen uit die ook voor de toerende auto mobilist het landschap herkenbaarder maken. De oudste topografische kaarten bewijzen ons goede diensten om onze gebieden in hun historische ontwikkeling te volgen. Ze zijn beschikbaar vanaf 1860. Men kan ze per stuk bestel len bij de Dienst in Emmen of samengevoegd tot een historische atlas bij Wolters-Noordhof fVoor omstreeks de eeuwwisseling kan men bij Robas Producties terecht; overigens ook voor een atlas met luchtfoto's. Om terug te keren tot de luchtfoto's: archeologisch interes sant zijn bijv. de z.g. bodemmerktekens. Dat zijn kleurverschil len in pasgeploegde grond. Vroegere watertjes kunnen gevuld zijn met materiaal dat de vochtigheid korter of langer vast houdt dan de omgeving. Ze worden uit de lucht zichbaar als lichtere of donkere lijntjes. Begroeiing op nattere onder grond levert soms gewasmerktekens'cropmarks). Het wordt daar hoger en blijft langer groen. Op luchtfoto's van de Groetpolder en omgeving, gemaakt april '89, zijn oude wadgeulen gedeeltelijk terug te vinden die voor de indijking in 1844 in dat deel van de Zuiderzee aanwezig waren,.Ze kenmerken zich vnl. als lichter gekleurde dubbele slingerende lijnen zo iets als zeer brede karresporen

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1990 | | pagina 25