- 22 - En zó werden ze hier in de bodem aangetroffen! I_n situd.w.z. op de wijze waarop ze hebben geleefd en ter plaatse later zijn bedekt. Ze zijn dus niet daarheen verplaatst! Conclusie: ze hebben daar ge leefd en er moet dus vroeger zee water ter plekke zijn geweest! Zie afb. 3 ter illustratie van voorgaande. We weten nu, dat vanaf zo'n 5000 jaar voor heden het zgn. 'Zeegat' van Bergen zich over onze regio uitstrekte tot ver in Drechterland In de laatste fase van die ontwikkeling, zo tussen 3800 tot 3500 jaar voor heden ging een getijdegeul met eb en vloed) zuidelijk door onze regio als een enkele km brede stroom. Zie afb. 4 daarvoor. Winkel lag aan het noordelijk wadgebied van die stroom en het gebied werd met elke vloed min of meer overstroomd. Elke stroom bracht slib en zand mee hetwelk in alle verhoudingen bij het afgaan van het tij achterbleef en de bodem ophoogde. Dicht bij de geul waar de stroming het sterkste was werd vooral het zand gedeponeerd en meer naar de rand van het wad werd het langer in zwevende toestand blijvende slib tijdens het doodtij de tijd tussen vloed en eb) afgezet. In dit modderige niemandsland tussen zee en land leefden nu juist die platte slijkgapers. Ze groeven zich gemakkelijk in in de weke bodem en elke vloedstroom bracht nieuwe voeding mee dat dan middels de adembuisjes van die bodem werd afgezogen. Soms werd tijdens een storm zoveel materiaal aangevoerd dat de populatie wel eens geheel bedolven werd en ze in hun levens houding stierven. Ze kunnen dan nu in situ zo worden teruggevonden. De stroom zal ook de kokkels mee hebben genomen, maar dan wel als lege schelpen. Deze dieren leven zéker in zandiger omgeving en ook niet zo diep ingegraven en werden daardoor eerder door de stroom meegenomen. En zó levert zo'n ontsluiting dat talud) ons weer eens een bewijs en aanwijzing over het ontstaan en de wording van onze bodem! Een bodem door de zee aangedragen en neergelegd! S. Dekker WINKEL aug. '90 Verdergaande literatuur dan dit eenvoudige artikel is onder meer: 1) E.F.J. de Mulder en J.H.A. Bosch 1984; De holocene geschiedenis van centraal en noordelijk Noord-Holland. 2) Dr. W.H. Zagwijn 1986; Nederland in het Holoceen.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1990 | | pagina 23