- 18 - Ingezonden door Mevr. TSchenk-Kat HERINNERINGEN VANAF MijN SCHOOLJAREN OVER DE LANGEREIS In die tijd was er een school aan de Langereis. Deze stond aan de "lage kant" oftewel de Hoogwouderkant. De school bestond uit 7 klassen met plm. 50a 60 leerlingen De hoofdonderwijzer was Meester Verhoeven en de school juffrouw was juffrouw Goet. Zij kwam iedere dag op de fiets van Nieuwe Niedorp en was in de kost bij Siementje Pluister, bij de N Niedorpers nog wel bekend De hoofdonderwijzer woonde bij het schoolgebouw. Dan iets over de Langereis zelf: Als je bij het Mallegat begint, daar had je de zoge naamde Zeugebuurt. Daar stond de boerderij van Verburg. Er was een schuurtje bij, dat was ingericht als kerkje en daar werd woensdagmiddags zondagsschool gehouden. Alle kinderen van de Langereis gingen er dan ook heen. Uit Veenhuizen, een buurtschap even verder, kwamen ook kinderen. Bij de Voetbrug kon je een landpad in, dat Hanedoes heette.Als je zomers die mensen wilde bezoeken, moest je door vier hekken, want er liep vee. Dat was toch wel even wat, want er stonden 5 huizen. Alle toen aanwezige zaken, zoals, slager, bakker bar bier, kruidenier, melkfabriek zijn intussen verdwenen. Er was op dat gedeelte Langereis ook veel tuinderij. De tuinders hadden in die tijd kleine bedrijfjes, maar iedereen had wel 1 2 ha en toch konden zij in die tijd wel hun brood verdienen.De produkten werden per schuit opgehaald en naar de veiling in Noord Scharwoude gebracht. Later gebeurde dat per auto. Op de hoek bij de Niedorperbrug stond het café van War- naar, waar altijd de 2e zondag van Augustus kermis werd gehouden met een snoepkraam van Van Dam en een palingkraam 's Maandags waren er kinder en volksspelen, voor de kin deren op de weg en voor de ouderen in de boomgaard van J.Gootjes. Deze kermis heeft tot 1940 geduurd en is na de oorlog niet meer teruggekomenTegenover het café van War denaar stond nog een café ,n.l. van S.Modder. Deze café's bestaan niet meer. Richting Trambaan waren er wat grotere bedrijven; er werd daar meer aan veehouderij gedaan.. Ik denk hierbij aan mijn vader, S.Kat, die in die tijd plm. 100 varkens mestte.Aan dit stuk van de Langereis woonde ook G.Gayaard, jarenlang wethouder van de gemeente Nieuwe Niedorp. Voorbij fam. Rozelaar stond "de Lokomotief',' een klein huis je met op het einde van het dak een schoorsteen, waardoor het op een lokomotief leek. Dan nog iets over de Ringsloot, een mooi stukje Langereis. In mijn jeugd en tot na de oorlog ging 2 x per dag de melkschuit er door om de melk van de boeren op te halen, Tot slot vermeld ik nog de toneelver. L.O.L., opgericht door het schoolhoofd. Deze vereniging bestaat nog steeds. TSchenk-Kat

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1990 | | pagina 19