- 17 - Ik ken, aldus Schermerhorngeen enkel tijdperk in mijn leven, waarin meer mijn levensopvatting is ge wijzigd, dan in hetwelk op die lezing (Lezing over "Brand" door N.J.C.Schermerhorn)nu bijkans vijf entwintig jaren geleden, volgde. De kennismaking met dit ontroerend drama is mij ge worden een keerpunt in mijn leven. Hoeveel malen heb ik het na de eerste maal herlezen. Als een storm door het bos woedt, kan men pas later de schade op nemen en de verwoesting aanschouwen. Zo gaat het ook ons, wanneer een storm door onze ziel giert. Eerst later, veel later soms, als die storm is uit gewoed, kunnen we er ons van bewust worden, wat hij heeft uitgewerkt. Desgelijks heb ik eerst langen tijd na dekennismaking met "Brand", na de tijd van hevige innerlijke emotie, kunnen vaststellen wat er eigenlijk in me was geschied en hoeveel wat niet sterk gefundeerdmaar voos was en hol wasomge worpen. Maar ook iets nieuws is in mij geboren, of zeg ik wellicht beter: iets dat in kiem aanwezig was, is door de invloed van "Brand" groter en ster ker geworden." Het "Alles-of-Niets-thema"hoe pril ook, gold in de eer ste plaats hemzelf, doch spoedig legde hij die maatstaf ook anderen op. De eerste bijeenkomst met de kerkeraadde kerkvoogdij en het kiescollege hebben nog een rustig ver loop. De kerkeraad hield zich bezig met reguliere zaken, terwijl de colleges van notabelen en kerkvoogden de secu liere aangelegenheden behartigden.. Deze achtenswaardige colleges waren zich er van bewust een groot kerkelijk ver mogen te beheren, dat op 31 Mei 1917 zo'n f. 152.068,88^ bedroeg. Het zal geen verwondering wekken te horen dat de voorzitter van de kerkvoogdij een vooraanstaand inwoner van Nieuwe Niedorp moest zijn. Op het moment, dat Schermerhorn zijn werk begon, was D.v.d. Stok president-kerkvoogd, een functie die hij combineerde met het burgemeesterschap van genoemde gemeente.In die po sitie had hij zichal eens laatdunkend uitgelaten over socialisten: "Daar deze lieden alles afkeuren en verachten wat van de raad of van B. en W. uitgaat" De vergaderingen verraadden niet dat het hier ging om ker kelijke zaken. Noch de bijeenkomsten van de kerkeraad, noch die der kerkvoogdij werden met gebed of gezang ge opend of gesloten. Misschien was dit niet te doen gebruike lijk, hetgeen men uit een bijeenkomst van de Classis Alk maar zou kunnen opmaken. Ter tafel komt de herziening van het regelement van orde. Tegen een amendement van het classisbestuur dat luidt: "De vergadering wordt met gebed geopend en met dankzegging gesloten."1' heeft Schermerhorn bezwaar. Wordt vervolgd.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1990 | | pagina 18