- 16 - Het college gaf evenwel de voorkeur aan ds Bange van Lange- zwaag, die het beroep niet aannam, waarop men besloot als nog ds Schermerhorn te benoemen. Enige haast was geboden, want deze had intussen een beroep ontvangen uit Dokkum en Noord-Schermer. Op 21 juli 1894 werd het beroep uitgebracht en het antwoord daarop luidde bevestigend. Zo was in de vacature voorzien en mocht de toekomstige pre dikant zich verheugen op enige materiële verbeteringen: a. een jaarinkomen van f. 2000,--; b. vrij wonen; c. vrijdom van personele belasting wat betreft de eerste vijf grondslagen; d. onderhoud van de bloementuin voor de pastorie. De komst van de nieuwe predikant was zeker een gebeurtenis, want jaren later kon Jacob Langedijk zich nog het volgende herinneren Wij zaten als schooljongens in het gras te kijken naar het los sen van het verhuisgoed van de nieuwe dominee. Daar kwam hij zelf ook aan met zijn vrouw, de dienstbode en een heel klein jongetje, dat ovet het brug? getje trippelde. "Hij is lid van de blauwe knoop zei een jon gen. "Wat is dat"? vroeg een an der. Nou dan mag je geen bor reltjes drinken" De toren klok sloeg half twee; wij gingen naar schoolLid van de blauwe knoóp geen borreltjes drinken? Daar had ik nog nooit van gehoord" Nu mogen herinneringen, waar werkelijkheid en wens veelal verstrengeld raken, gekleurd zijn, ook Piet Zwagerman kwam onder de indruk van Schermerhorn. Hij beschrijft hem als: "Een knappe vlugge kerel met een energiek gelaat, scherp getekend, maar innemend" Veel ouderen herinneren zich Öoom" als een ontwapenende persoonlijkheid. Een eigenschap die in de harde strijd om het dagelijks bestaan een weldadige uitwerking kon hebben. Het seizoen 1893-1894 was immers een dieptepunt in de 'Grote Depressie", waaronder met name de landbouw gebukt ging.En aan een agrarische gemeente als Nieuwe Niedorp, trok dit leed niet voorbij. Sommige boeren hadden hun bedrijf in een florissante tijd gekocht en konden nu ternauwernood het hoofd boven water houden. Hunmarginaal bestaan trof des te harder de arbei ders, die vooral 's winters een beroep moesten doen op de diakonie In de eerder geschetste geestes-gesteldheid liet Schermer horn er geen gras over groeien om aan de gemeente duidelijk te maken waar hij stond. Dat hij van die kortelings verwor ven ideeen wilde getuigen, kwam niet in de laatste plaats door het lezen van Ibsens gedicht BRAND.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1990 | | pagina 17