Om wat extra te verdienen gaven de onderwijzers in hun vrije tijd wel huisonderwijs aan de kinderen van welgestelde ouders. Voor informatie over afmetingen klaslokalen en lesmateriaal volgen enige gegevens uit de gemeente Barsingerhorn Van de drie scholen in de gemeente Barsingerhorn zijn gegevens aanwezig over afmetingen van leslokalen, het aantal schoolgaande kinderen en dergelijke. De school in Kolhorn bestond uit één lokaal van 7 meter lang en 6 meter breed, de oppervlakte was 42 m2. In dit lokaal werd, verdeeld over drie klassen, aan 100 kinderen les gegeven. Officieel was dit lokaal in 1840 geschikt voor 60 kinderen. Thans, in 1989, zou er in een dergelijk lokaal hoogstens aan 21 kinderen les gegeven mogen worden. De inventaris en het lesmateriaal van de school bestond uit: 4 stuks halve lessenaars van 4 meter lengte ieder. In de lessenaars bevonden zich de inktkoker en een bergplaats voor de boeken, leien, griffels enz. Voor de laagste klas waren er: 6 leestafels met een lengte van 2 meter voor elke leestafel. Verder waren aanwezig: 1 "leesmachine", 2 muziekborden1 zwart- bord, de nodige kaarten, letterplankjes, een stel maten en gewich ten, de 9 "leestafels van de heer Prinsen". Het onderwijs in de gemeente Nieuwe Niedorp. Deze gemeente telde een tweetal scholen. In de Moerbeek werd school gehouden van "Allerheiligen" - 1 november - tot mei. Gedurende de zomermaanden was de school gesloten en bezochten de kinderen uit de Moerbeek en omgeving de school in Nieuwe Niedorp. Meester Rutsen was aangesteld voor een halfjaar les geven en diende voor de overige tijd ander werk te zoeken. Dat de kinderen gedurende de wintermaanden niet de school in Nieuwe Niedorp bezochten werd veroorzaakt door de slechte toestand waarin gedurende het natte seizoen de voetpaden en wegen verkeerden. Het dagelijks twee maal een afstand van ongeveer drie kilometer lopend door en langs modder en waterpoelen af te leggen was ondoenlijk voor de kinderen, zo had het gemeentebestuur reeds lang geleden geoordeeld.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1990 | | pagina 9