Ook moest hij: "enig begrip hebben van de aardrijkskunde en geschiedkunde Het salaris was niet voor iedere school gelijk, het varieerde van fl. 375,voor de hoofdonderwijzers tot fl. 80,per jaar voor de hulponderwijzers. Laatstgenoemden bezaten als regel de derde of vierde rang. Aangezien de hulponderwijzers meestal ongehuwd waren was de hoofd onderwijzer verplicht hun kost en inwoning te verschaffen en "zorg te dragen voor het bewassen en benaaien". Daar stond dan een jaar lijkse vergoeding van fl. 30,tegenover. De hoofdonderwijzer bekleedde nog diverse andere betaalde funkties als: koster en voorzanger bij de kerk, doodgraver, torenuurwerk- steller en waterverkoper uit de regenwaterbak bij de kerk. Veelal was de onderwijzer tevens barbier, in het "armvoogdenboek" van Nieuwe Niedorp staat jaarlijks de uitgavepost vermeld: "aan Jan Schenk voor een jaar baardscheren in het armenhuis fl. 6, Eveneens komt de post voor van "aan Jan Schenk voor het maken van een graf voor het lijk van Jasper Visser fl. 0,75." Jan Schenk was de hoofdonderwijzer op de school in Nieuwe Niedorp. Het klassikaal onderwijs zal vrijwel zeker niet eenvoudig zijn geweest. Vooral de onderwijzer die in zijn eentje een honderdtal kinderen enig onderwijs mocht trachten bij te brengen, had een ver re van benijdenswaardige taak. Ook het verblijf in een vertrek met -te - veel kinderen waar tijdens het koude jaargetijde de kachel met hout en turf werd gestookt en waar het tevens vrij duister was vanwege de te kleine ramen, zal niet prettig zijn geweest. Er werd vrij algemeen onderwezen volgens de leerwijze van Prinsen. P.J. Prinsen was direkteur aan de Rijkskweekschool voor onderwij zers te Haarlem. Hij schreef ongeveer 27 werken op onderwijsgebied. Daarvan behoort het in 1818 verschenen leesboekje "Leerwijze om kinderen te leren lezen" tot de belangrijkste. Deze leesmethode heeft gedurende lange tijd veel invloed gehad op het onderwijs.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1990 | | pagina 7