- 5 - "Het dagelijks leven in Holland in 1840" Zo als bekend mag worden verondersteld berdenken we dit jaar het feit dat Noord- en Zuidholland honderdenvijftig jaar gele den bestuurlijk zijn gesplitst om als afzonderlijke orovincies verder te gaan. De Culturele Raden van Noord- en Zuidholland hebben in 1988 deze gebeurtenis aangegrepen om een wedstrijd onder de histo rische verenigingen uit te schrijven met als titel: Het dage lijkse in Holland in 1840 De bedoeling was hierbij dat men in de archieven een onderzoek zou instellen naar gegevens hoe men omstreeks 1840 woonde, leefde en werkte, kortom wat was er olaatseljjk of reionaal gaan de in die tijd. Enkele tientallen historische verenigingen hebben aan dit pro ject deelgenomen waarvan de resultaten in november 1990 offi cieel bekend gemaakt zullen worden. Voor onze stichting heeft ondergetekende een uitgebreid onder zoek gedaan in enkele archieven waarvan de verkregen gegevens zijn beschreven in een vijftigtal pagina's tellend epistel. Een gedeelte hieruit te weten "Het Onderwijs", treft u hierbij aan, Aat Wit. Het onderwijs. Vergelijken we het omstreeks 1840 gegeven onderwijs in de "Niedor- perkogge" met wat in wijde omgeving gebruikelijk was, dan kan ge steld worden dat het onderwijs hier niet slecht was. Er waren vijf scholen met in totaal drie onderwijzers in de tweede rang en vier onderwijzers in het bezit van de derde rang. Door het afleggen van een examen konden de onderwijzers een bepaal de rang behalen. Op de plattelandscholen waren de bezitters van de eerste rang dun gezaaid. Voor de tweede rang was vereist dat de onderwijzer bedre ven zou zijn in: "het zowel gewoon als kunstmatig lezen". Hij dien de: "een goede nette hand van schrijven te hebben, alsmede de rekenkunde behoorlijk te beheersen".

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1990 | | pagina 6