- 2 - Opknappen houten grafgekenktekens. Uit eigen herinnering en verkregen informatie is mij bekend dat in Nieuwe Niedorp en Winkel een aantal jaren geleden nog diverse houten grafzerken op de algemene begraafplaatsen stonden. Schilder W. Keetman uit Winkel vertelde dat hij samen met Arie Langereis in het verleden deze grafzerken wel tijdens de wintermaanden opknapte en op nieuw verfde. Door de tand des tijds raakten deze gedenktekens toch dusdanig in verval dat ze verwijderd moesten worden met gevolg dat daarmee tevens een stukje historie verdween. Het is bekend dat rond 1900 in onze regio meerder houten gedenktekens op de begraafplaatsen werden geplaatst. Vooral de minder financieel draagkrachtigen lieten deze tamelijk eenvoudige en minder kostbare gedenktekens als herinnering en eerbetoon aan een over ledene op de grafruimte plaatsen. Door mijn werkzaamheden als administrateur van de begraafplaatsen in de gemeente Niedorp zag ik in 1988 bij het in kaart brengen van de algemene begraafplaatsen in Kolhorn en Barsingerhorn, dat zich daar nog enkele in vervallen staat verkerende houten graftekens bevonden. Het zal duidelijk zijn dat hier in dubbele betekenis sprake was van "monu menten" en dat deze waard waren om in stand gehouden te worden. Met volledige medewerking van toen nog het gemeentebestuur van Barsinger horn, zijn deze laatste houten gedenktekens op de Provinciale monumenten lijst geplaatst. Dank zij subsidies van Provincie en Gemeentebestuur en met deskundige hulp van onze "leden" schilder R. Sepers, ex-timmerman C. van Zoonen alsmede ondergetekende voor het ongeschoolde werk, zijn deze kleine monumenten keurig gerestaureerd zodat zij weer een aantal jaren mee kunnen gaan. Het is de moeite waard de twee staande gedenktekens met houten hekwerk te Kolhorn en de twee staande gedenktekens voorzien van uitgesneden tekst te Barsingerhorn, eens aandachtig te bekijken. Monumentale bomen. De Bomenstichting te Utrecht heeft met behulp van terzake deskundige vrij willigers in alle Nederlandse gemeenten de aanwezige monumentale bomen in bezit van particulieren en overheid geinventariseerd Ook de gemeente Niedorp heeft een informatiepakket ontvangen met ondermeer een lijst van in de gemeente geregistreerde monumentale bomen. Op de lijst staan een twintigtal bomen vermeld. Kort samengevat wordt aan de gemeentebesturen verzocht deze bomen een beschermde status te geven en aan de eigenaren zo mogelijk financiële en praktische hulp te bieden bij het in stand houden van de monumentale bomen. Het gemeentebestuur van Niedorp staat welwillend tegenover dit initiatief van de Bomenstichting en heeft een vrijwillige bijdrage als tegemoetkoming in de kosten toegezegd. Ook zullen de gemeentelijke hoveniers desgevraagd gratis advies geven bij snoeien en dergelijke van een op de lijst geplaatste boom. De wettelijke bescherming is al geregeld middels de geldende kapveror- dening Deze bepaalt in hoofdzaken het volgende: Voor het kappen van bomen is een vergunning nodig van burgemeester en wet houders. Een uitzondering hierop vormen rijen van populieren, wilgen, vruchtbomen en windschermen van bomen en boomgaarden. (deze mogen dus zonder toestemming gekapt worden). Men is eveneens in overtreding indien er zodanige handelingen worden ver richt dat deze de dood of ernstige beschadiging van de houtopstand ten gevolge hebben. In het voorjaar van 1985 heeft de heer B. Hilhorst uit Diemen op verzoek van de Stichting "Historisch Niedorp" eveneens de gemeente Niedorp geinven tariseerd op waardevolle bomen. Het lijkt ons een goed idee dat de lijst van de Bomenstichting wordt aan gevuld met de daarvoor in aanmerking komende bomen van onze lijst.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1990 | | pagina 3