Aktiviteiten van het stichtingsbestuur. Onderstaand doen wij verslag van de belangrijkste zaken die door het bestuur of met hulp van enkele donateurs in het belang van historisch belangrijke zaken zijn verricht. De Dikke Paal. In 1986 hebben wij in ons infoblad een oproep gedaan voor informatie over de Dikke Paal die tijdens de oorlogsjaren 1940 - 1945 is verdwenen. De grenspaal stond in de berm van de Westfriesedijk bij de viersprong met de Langereis en de Oude Provinciale weg. Er is veel informatie ontvangen maar exacte gegevens ontbraken. Eindelijk na vier jaar wachten kregen we van één onzer donateurs enkele foto's in bruikleen waarop de paal staat afgebeeld. We weten nu dat de Dikke Paal ongeveer 35 a 40 cm breed was aan de vier zijden en dat de lengte met inbegrip van het gedeelte in de grond, ongeveer drie meter bedraagt. Aan het boveneinde zijn de wapens van Drechterland en de Vier Noorderkoggen uitgesneden. Als we nu nog een eiken of een grenen balk van de juiste afmetingen kunnen vinden en iemand die het houtsnijwerk kan en wil verrichten, dan zal binnen afzienbare tijd de replica van de Dikke Paal geplaatst kunnen worden. Oorkonde. Het toekennen van een oorkonde aan een Niedorper die volgens ons oordeel zijn of haar huis, brug of erf op historisch verantwoorde wijze heeft opgeknapt of gerestaureerd, was dit jaar niet eenvoudig. Een vrij lange lijst met namen van hen die hun bezit met veel kosten en meestal ook zelfwerkzaamheid, op verantwoorde wijze hebben opgeknapt maakte een juiste keuze zeer moeilijk. Na veel voor's en tegen's van de diverse objecten te hebben overwogen, is door ons naar eer en geweten een keuze gemaakt. Binnenkort zal voor een drietal gerestaureerde woningen een oorkonde worden uitgereikt. Schutsluis Nieuwe Niedorp. De in 1981 gerestaureerde schutsluis in de Voorsloot bij de Oosterweg kon vorig jaar tijdens "kieledag" helaas niet gebruikt worden om Jan Bruin en zijn schuitje met groenten en (of) klompen te schutten. Door een te veel aan bagger, stenen en dergelijke in de sluis, konden de deuren niet geopend worden. Gelukkig was het gemeentebestuur op een verzoek onzerzijds spontaan bereid om de kosten van droogmaking voor haar rekening te nemen. Onze stichting nam op zich de nodige mankracht te leveren voor het verwijderen van de bagger en wat zich verder in de sluis aan niet gewenst materiaal bevond. Een drietal bestuursleden en een van onze aktieve donateurs alsmede een enthousiasteling uit de talrijk aanwezige belangstellenden hebben met behulp van loonbedrijf Blauw uit Terdiek, de bagger, takken, straatklinkers, trottoirbanden en enkele tientallen bierglazen verwijderd. Tevens zijn de sluisdeuren schoongemaakt en in de ouderwetse koolteer gezet zodat het geheel er weer historisch verantwoord uitziet en de sluis naar we hopen, gedurende een aantal jaren tijdens de jaarmarkt gebruikt kan worden.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1990 | | pagina 2