- 21 - Na deze uitspraak, waarbij de jury kennelijk nog verzachtende omstandigheden kon vinden, hij werd namelijk niet veroordeeld tot radbraken, werd de terechtstelling bepaald op Maandag 2 November 1976. Er werden, gezien de enorme belangstelling, uitgebreide maatregelen getroffen; Ende sijn tot versekeringh van het schavot ende weeringh van alle onheilen dese volgende burgers alle int geweer geweest: Jan Florisz.Swart, kapitein Huijbert Pz.Ancker, luijtenant Mr.Johannis Bant n T v zergianten. LornJansz.Karn Zij werden bijgestaan door 57 burgers, waarvan de bewapening niet wordt vermeld. DE GEVOLGHDE EXECUTIE. De bovenstaende sententie in tegenwoordichheijd van de gevangene alsoo gepronun- chieert sijnde, heeft hij, gevangene, van de leeraar (is domine), dezer Stede D.Abr.Helms ernstelijck aengesproken sijnde (gelijk van de drije predicanten van de geheele Niedorperkogge eenige dagen te voren continueel was geschiet) onder anderen de grootheijt van sijn begaene misdaet opentlijck bekent en beleden. Sijn gewillicheit om te sterven getoont en de rechters van een genadige sententie be dankt etc. Waerop vervolgens door de voornoemde D.Helm in Schepens camer het gebeth is ge~ daen, dat seer heerlijck, uijtstekende ende krachtich was, tot verwonderingh, ontset en alteratie des gemoets van een yder, die het aenhoorde en daer present was. Het gebeth alsoo geeindicht wesende is hij, gevangene, van Schepens camer afge- gaen nae de vroetschapscamer en soo nae bovenen, de deur van de roghsolder uijt het schavot, tot weder voor de vensters van Schepens camer toe, vergeselschapt met twee predicanten, D.Helm voornoemt ende D.Oorijslaar van Nieuwe Niedorp. En aldaer op het schavot in het zant willichlijk nederknielendeis de executie door Mr.Tobias Prom, scherprechter van Haerlem, seer spoedichlijk ende wel gedaen, int aensien van duijsende van menschen, uijt steden en dorpen alhier gekomen om dese executie te sien uijtvoeren. En na de gedaene executie is het lichaem in een kist geleijt ende op ootmoedich versoek van desselfs vründen ende consent van de magistraat ist selve 's avonds zonder eenige ceremonije in de kerck begraven. Zoals reeds werd opgemerkt, Dirk had een vrouw en vier kinderen plus een groot aantal schulden. De familie diep begaan met het lot van deze arme vrouw en kinde ren, zag met grote zorg een eventuele verkoping van haar bezittingen tegemoet en zij besloten om gezamelijk de kosten van de executie voor haar te betalen, waar bij zij opmerken dat dit ook voor hen kwalijke gevolgen kon hebben, maar dat, on danks die mogelijkheid toch zouden doen. Zij vroegen daarbij ootmoedig of de vrouw en de kinderen dan voor verdere inbe slagname van haar boedel gespaard mocht blijven. Een bevestiging van dit verzoek heb ik niet kunnen vinden, wel dat secreatris Beets dat verzoek woord voor woord met de officiersrol heeft vergeleken en accorderende heeft bevonden en getekend op 17 Augustus 1713. Haarlem 7-2-1990 A.J. (Bert) Wit.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1990 | | pagina 22