- 16 - Tijdens het graven van het hoofdontwateringskanaal bij de Kanaalweg werden in het talud hiervan ook veel vuurpotjes zichtbaar. In enkele stonden de res tanten van potten als het ware nog op het vuur. Een door mij uitgegraven grote voorraadkuil bevatte, naast vele scherven, ook nog drie mooi gevormde en gebakken schijven met een gat in het centrum. Mogelijk werden deze schijven aan een weefgetouw gebruikt. A. Schermer,W,F.O.N '68, weet ook niet waar deze schijfjes voor dienden, 'maar', schrijft hij, 'de gaten in de drie wieltjes zijn aan één zijde meer uitgesleten dan aan de andere zijde, zodat de wieltjes niet meer haaks op hun as stonden. De buitenomtrekken hebben een enigszins 'rijke' en 'arme' kant. We mogen niet alleen denken, dat ze onder een soort wagentje zaten, Het kunnen ook geleiderollen in een werktuig geweest zijn, of wielen die roteerden in een samenstel om een verticale as. Maar een echte oplossing van het raadsel is nog niet gevonden.) Tijdens het graven van de bermsloot langs de Trambaan werden door verschillende mensen ook aardewerkvondsten gedaan. Ik onderzocht daar zoiets als de restanten van een mestvaalt en vond een houten voorwerp dat vermoedelijk eens als onderdeel van een eergetouw diende (voorloper van de ploeg). Verder vond ik een benen mesheft, veel scherven en een aantal ruwe stukken barnsteen. Tot zo ver mijn vondsten uit de Romeinse tijd. Cees Wagenaar Jan Smit Enkele vondsten van C. Wagenaar: twee potten, spinklosjes en een schijf met indrukken. Waartoe dit schijfje diende is nog steeds onduidelijk. N.B. In het onlangs verschenen boekje 'Een kijkje in de geschiedenis van Eenigenburg'geschreven door W. K. Schoneveld, zijn ook veel gegevens en tekeningen van amateur-archeoloog Cees Wagenaar gebruikt.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1990 | | pagina 17