- 15 - Het eerste verkavelingswerk in blok 68 was het uitbaggeren van de oude bestaande sloten en het uitgraven 'cunetten' van de nieuwe wegen. De eerste vondst die ik deed was de bodem van een crematiepot met daar omheen nog de paaltjes tegen het instorten van het graf. Dit grafrestant vond ik in een hap grond die de dragline uit de slootbodem had gebeten. Op een perceel in de bocht waar de Noorder Rekerdijk in de Westfriese overgaat vond ik veel Fries aardewerk op de kaart plaats nr.1). De vroegere landeigenaar, de heer Bommer had daar in 1947 al eens complete potten gevonden, maar omdat er geen geld in zat had hij de potten, zeer teleurgesteld, kapotgegooid Ik onderzocht het land van Bommer met een uit betonijzer gemaakt steekijzer en vond twee primitieve naast elkaar gelegen water putten uit de Romeinse tijd. Beide putten waren niet beschoeid en gevuld met een donkerbruine humeuze molmsubstantie De eerste put leverde een kruik met wijde hals op, voorzien van oortjes met eronder drie ronde kuiltjes. Arie Schermer is in W.F.O.N. '69 wat meer gedetaillleerdOp 0,50 m. boven de bodem lag een heel licht geelgrauwe vrij - glad afgewerkte engmondige gladrandige bolvormige pot met twee oren, net onder ieder oor drie ingedrukte noppen. Op de onderste helft van de pot vanaf de bodem 'opgestreken' donkere vingerstrepen Verschraling van de pot was niet te zien. Hoogte 21 cm, licht beschadigd, maar her steld. Verspreid in de putvulling werden nog scherven, beenderen, een klein kroesje -compleet- van een lichtgrauwe en zacht gewolkt baksel te vinden.) Wagenaar vertelt verder: De tweede put leverde een wijdmondige pot met twee oortjes op, die gezien de ingesleten gleuven in de oortjes kennelijk dienst had gedaan als putaker. Hoewel de zwarte plekken op de onderzijde van de buik het voorwerp als kookpot tekenden had het blijkbaar toch het laatst dienst gedaan om water omhoog te halen Verder vond ik in de put een bronzen wijnzeef. Er vlakbij lag een potje met vlakke voet en 12,7 cm hoog. De wijnzeef paste op het potje alsof het potje ervoor was gebakken. Nog vrijwel intact was het half- bolvormige zeefge- deelte en vanaf de ringvormige boven rand is nog een uit staand stuk van de afgebroken steel te zien. De pot en de zeef, een zeldzame vondst, lijken duidelijk in combinatie met elkaar te zijn gebruikt. De Romeinse wijnzeef getekend door C. Wagenaar Zie ook Archeo-logica blz. 147 F. Diederik.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1990 | | pagina 16