Bij het gemeentebestuur kwamen veel klachten binnen over het onder wijs dat op de scholen werd gegeven. Men sprak de hoop uit dat de schoolopziender spoedig door een ander vervangen zou worden. Zowel de hoofdonderwijzer in Oude Niedorp als die in Zijdewind werd door zijn huwelijk tot de welgestelde burgers gerekend. Beiden "boerden" er bij en hielden tien b twaalf koeien. Het viel dan ook niet te verwonderen dat het geven van onderwijs daarbij door hen werd verwaarloosd. De pastoor in 't Veld was het als herder over de Roomskatholieke gelovigen in de "Niedorperkogge"in het geheel niet eens met de wijze waarop het onderwijs in Oude- en Nieuwe Niedorp werd gegeven. De pastoor vond het zeer bedroevend dat hij bij geen der scholen in zijn parochie enig toezicht of inspraak had om te voorkomen dat de onderwijzers stellingen verkondigden en boeken gebruikten, die niet strookten met zijn godsdienstleer. Hem was ter ore gekomen "dat op de scholen in de gemeenten Oude- en Nieuwe Niedorp boekjes in de geschiedenisleer en aardrijkskunde werden gebruikt, die in protestantse zin waren opgesteld en niet in overeenstemming waren met de leer van de Roomse kerk". Met behulp van een advokaat trachtte hij daarin verandering te brengen. Hoewel in de gemeente Oude Niedorp de helft van de bevolking Rooms- Katholiek was, waren de onderwijzers allen van het Nederlands Her vormde geloof. De school in Zijdewind werd vrijwel uitsluitend door kinderen van het Roomskatholieke geloof bezocht. Toch duurde het tot 1851 voor de pastoor sukses mocht boeken, toen werd J.W.F. Schuhard als katholiek onderwijzer in vaste dienst op de openbare school in Zijdewind benoemd.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1990 | | pagina 12