- 10 - Enige tijd later stelde de gemeenteraad meester Schenk schadeloos door hem jaarlijks een toelage van fl. 100,uit te keren zodat hij weer f1350,ontving. De extra uitgave van f1100,kwam niet in de begroting voor en werd betaald uit de "burgemeesters- kas". De "burgemeesterskas" werd wel meer gebruikt voor uitgaven die niet verantwoord konden worden en buiten de begroting bleven. Voor meester Schenk werd dus goed gezorgd; tot zijn overlijden in 1851 ontving hjj met stil zitten een voor die jaren behoorlijk salaris en behield hij tevens nog de ontvangsten van enkele bijbaantjes Het onderwijs in de gemeente Oude Niedorp. De school te Oude Niedorp was gevestigd in het koor van de kerk en verkeerde in redelijk goede orde, terwijl de verlichting eveneens goed werd genoemd. Frans Anthony Tauber, die in het bezit was van de tweede rang, gaf onderwijs aan 55 kinderen. Hij werd bijgestaan door zijn zoon, die de derde rang bezat. Beiden waren van voldoende bekwaamheid. De school te Zijdewind was eveneens gevestigd in het koor van de kerk. Jan de Jongh, in het bezit van de derde rang, gaf hier onder wijs aan 61 kinderen. Hij werd bijgestaan door Dirk Coster Koeman, die ook de derde rang bezat. Beide onderwijzers waren van een goed gedrag en bekwaam voor hun vak. Met bovenstaande vèrslagen, die werden opgemaakt door de "Rijks- schoolopziender"krijgen we een gunstige indruk van het onderwijs in de gemeente Oude Niedorp. In het "jaarverslag" dat werd opgemaakt door het gemeentebestuur lezen we echter, dat de onderwijzers volstrekt geen ondergeschikt heid betoonden aan het gemeentebestuur. Zij stelden geheel zelf standig de hulponderwijzers aan en beslisten wanneer er vakantie en dergelijke werden gehouden. De hoofdonderwijzers waren veelal afwezig en lieten het geven van onderwijs over aan de hulponderwijzers.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1990 | | pagina 11