- 7 - aangebracht Tegen de westzijde van de hal sluit een bouwvolume aan met gang aan de noordzijde en drie lokalen aan de zuidzijde. Bij het linker lokaal springt de gevelrooilijn ten opzichte van de twee overige lokalen een stuk naar achteren. Alle vier lokalen zijn op het zuiden gelegen en hebben grote ramen die uitzicht bieden op het schoolplein ("De ramen zijn groot. De wet schrijft 1/6 van het vloeroppervlak aan glas voor.") Elk lokaal heeft een driedelige vensterstrook met aan de onderzijde openslaande stalen ramen, door twee smalle muurdammen van elkaar gescheiden, aan de bovenzijde drie maal twee staande houten kozijnen. Elk kozijn bevat twee liggende ramen welke door een horizontale roede in twee ruiten worden verdeeld. De bovenste ramen kunnen naar binnen toe geopend worden (tuimelramen). De verdieping zowel boven de hal als boven het rechter lokaal heeft aan de voorzijde (zuid) drie kleine ramen. Boven het rechter lokaal worden deze bekroond door gemetselde bogen met verticaal geplaatste bakstenen in de teruggelegen hoogvelden. Onder de vensters in deze gevel zijn de letters 0 L O in smeedijzer aangebracht; in de geveltop een vlaggenhouder eveneens van smeedijzer. De goten en alle kozijnen zijn gebroken wit geverfd; de ramen groen Aan de voorzijde van de school zijn loodrecht op de linkerhoek, links van de portiek en recht voor het rechterlokaal bakstenen bloembakken geplaatst. De linkerzijgevel (west) heeft een vernieuwde dubbele deur, die toegang verleent tot de gang, via treden te bereiken met ter weerszijden daarvan een bakstenen borstwering. De rechter zijgevel (oost) heeft een kozijn met een liggend raam en twee staande ramen daarboven voorzien van glas-in- lood, ter verlichting van het handwerklokaal. Dit lokaal heeft aan de achterzijde (noord) drie schuiframen die elk door roeden in veertien rechthoekige, liggende ruiten worden verdeeld De achtergevel heeft voorts van oost naar west: een openslaande dubbele deur, met elk vier ruiten, omgeven door glas-in-loodaan de bovenzijde met het wapen van Noord- Holland en van Nieuwe Niedorp, voor het overige in abstract patroon. (Deze dubbele deur geeft sinds 1956 toegang tot het aangebouwde sportlokaal Vervolgens vier kleine raampjes ter verlichting van de toiletten en een bergruimte. De gang had in de noordgevel oorspronkelijk twaalf tweeruits ramen met glas-in-lood in abstracte patronen, waarvan er vijf in 1966 voor de helft zijn dichtgezet ten behoeve van de aanbouw van de kleuterschool. Tot slot drie kleine toiletraampj es In het interieur is zowel de indeling als de detaillering grotendeels bewaard gebleven: vestibule en hal met rechts daarvan, van voren naar achteren beschouwd, een lokaal, een voormalige garderobe (verbouwd tot vergaderruimte) en handwerklokaal. Links van vestibule en hal: de kamer van de hoofdonderwijzer, een trap naar boven en de gang langs de noordgevel met toiletten, bergruimte en door muurtjes gescheiden garderobes. De vloeren van vestibule, hal en gang "zijn gedekt met rooae

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1989 | | pagina 8