- 6 - Een copie maken van een oud boerenhuis, dat mocht niet, dat zou in strijd zijn met alle opvattingen van architectuur, maar toch moest er iets inzitten van de gezellige gemoedelijkheid, die nu eenmaal bij een Noord-Hollandsch dorp past Zooals een ieder weet, heeft de Noord-Hollandsche boerderij een pyramide-vorm. Deze pyramide-vorm werd de kern van ons gebouw, het centrale punt. Op de afbeeldingen is het duidelijk zichtbaar. Het deel, dat door het torentje bekroond wordt. Om echter te laten zien, dat het gebouw geen boerderij is, werd dit hooge dak ingesloten door andere dakvlakken, waaruit het juist genoeg te voorschijn komt om even de herinnering aan een boerenhuis wakker te houden. Ook de constructie der kap van dit gedeelte is in oorsprong gelijk aan de constructie van de boerderijkap met het z.g.n. vierkant. Een boerderij heeft gesloten dakvlakken zonder dakkapellen, dit principe hebben wij ook streng doorgevoerd. In de gehele kap komt niet een dakkapel voor. Het rieten dak van de oude boerderij durfden wij niet door te voeren. Een rieten dak op een gebouw, waar enige honderden kinderen hun dagen slijten, is te riskant. Wij kozen een dieproode Romaansche pan met schubvorsten op den nok." De citaten in het hierna volgende zijn eveneens aan het bovenvermelde artikel ontleend. De school is gebouwd op L-vormige plattegrond en bestaat uit één bouwlaag onder een samenstelsel van schild- en zadeldaken die de verschillende bouwonderdelen accentueren. Het gebouw is geplaatst op een fundering van gewapend beton en opgetrokken uit bruinrode, miskleurige baksteen van het Waalformaat in halfsteens verband, diepgevoegd, met plint van paarsbruine baksteen. De dakvlakken zijn bedekt met rode verbeterde Hollandse pannen, schubvorsten op de nok en een piron ter bekroning van de hoekkepers. Rechts van het midden bevindt zich een rechthoekig bouwblok, met onder meer de hal en kamer van de hoofdonderwijzer, afgedekt door een pyramidaal dak dat verwijst naar de pyramidevorm van de Noordhollandse boerderijHet dak wordt door een klokketoren bekroond "waar een luidklok een plaats gevonden heeft, eeuwen geleden gegoten door de beroemde klokkengieter "Hemony"Deze klok was nog in het bezit van de gemeente en kon na een jarenlang roemloos verblijf op de raadhuiszolder weer in eere hersteld worden." Op de rand van de klok is gegraveerd: Soli deo gloria, 1690. Rechtsvoor het gedeelte onder pyramidaal dak is een bouwvolume geplaatst, dat onder meer één leslokaal bevat, onder zadeldak met links een aangekapt gedeelte waarin zich het ingangsportaal bevindt dat toegang verleent tot de hal. Dit portaal is vanaf het schoolplein via vier treden te bereiken en heeft zowel aan de west- als aan de zuidzijde een rondboog met siermetselwerk "In de portiek een bank, waarop de lieve jeugd het aanvangen der lessen kan afwachten. Links van deze portiek een erkertje, de observatiepost van het hoofd der school." De vloer van het ingangsportaal is bedekt met gele tegels, voorzien van een zwarte omlopende band. De school is van hieruit te betreden via een eikenhouten dubbele deur met rechthoekige ruiten in abstract patroon. Links van deze deur is boven siermetselwerk een tweeruits stalen raam

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1989 | | pagina 7