COMMISSIE VOOR DE MONUMENTENZORG Voorstel tot uitbreiding van de provinciale monumentenlijst voor de gemeente Niedorp met de Openbare Lagere School en Onderwijzerswoninq te Nieuwe Niedorp, respectievelijk Dorpsstraat 146 en 148. In 1983, 1984 en 1985 zijn diverse panden in de gemeente Niedorp geplaatst op de provinciale monumentenlijst. Een beslissing omtrent de bescherming van bovengenoemde school met onderwijzerswoning is indertijd aangehouden, omdat niet voldoende vergelijkingsmateriaal voorhanden was om de architectuurhistorische waarde van het complex te kunnen bepalen. Inmiddels is door de oudheidkundige vereniging Oud- Westfriesland een inventarisatie gemaakt van alle lagere schoolgebouwen in Westfriesland. Uit deze inventarisatie blijkt dat de school in Nieuwe Niedorp beschouwd kan worden als het meest representatieve en gaaf bewaard gebleven voorbeeld van een dorpschool in West-Friesland, gebouwd in het begin van de jarèiTdirtlg van de twintigste eeuw in traditionalistische stijl. Tevens is deze school van architectuurhistorisch belang omdat, in tegenstelling tot de meeste andere schoolgebouwen, de indeling en detaillering van het interieur grotendeels bewaard gebleven is. De Adviescommissie ex artikel 2 van de provinciale monumentenverordening en de afdeling geven hierbij de Statencommissie voor de Monumentenzorg in overweging, het advies om bovengenoemde Openbare Lagere School met onderwijzerswoning te beschermen op grond van de provinciale monumentenverordening, te ondersteunen. Dit voorstel annex uitgebreide beschrijving van het schoolgebouw nemen we graag in ons blad op. De beschrijving van de onderwijzerswoning werd naar onze smaak wat te veel van het goede. De imposante school zal de Niedorpers wel in eerste plaats interesseren. Onze stichting is het uiteraard volledig eens met- de aanbeveling!

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1989 | | pagina 5