Over de toren nog het volgende: In 1738 werd de oude toren gesloopt en een nieuwe gebouwd. Dit moest wel gebeuren daar de oude toren naar het westen begon over te hellen en ook een deel van het muurwerk van kerk en kap meetrok. De fundering was te zwak voor de zware op bouw. In 1800 werd de spits van de toren afgenomen wegens instortings gevaar. De toren bleef zonder torenspits staan tot 1814, toen werd de hele toren gesloopt en de kerk verkleind. In de eerste travee van de kerk werd de ingang gemaakt en op het dak werd een houten torentje geplaatst zoals wij dat nog van voor de brand hebben gekend. In 1795, de tijd van Vrijheid - Gelijkheid en Broederschap kwam de hele burgerij op 16 febr. 1795 naar het kerkgebouw waar de vroedschap haar ambt aan de burgerij ter beschikking stelde bij monde van secretaris De Smet. Deze sprak de burgers als volgt toe: Vrije burgers van Oude Niedorp ende Zijdewind, de vroedschappen benevens ik als secretaris leggen onze bedieninge neder in de schoot dezer burgerij. Wij danken U allen voor genoten vriendschap. Wilt gij direct weder een nieuwe vroedschap aanstellen of daarmee wachten, gij zijt daar vrij in."Waarop door de burger Jan Prince gevraagd werd naar de redenen waarom de vroedschappen en regenten bedankten. De secre taris antwoordde dat dagelijks vroedschappen van andere plaatsen aan de kant werden gezet en dat dit misschien vandaag of morgen ook hier kon gebeuren, en dat de regenten en vroedschap dan liever zelf wilden bedanken dan door anderen bedankt te worden. Hierop stelde Jan Prince voor of de regenten nog geen 14 dagen wilden aanblijven. Ds. Numan stelde zes weken voor. Dit werd door de in de kerk verzamelde burgerij aanvaard waarop de vergadering in rust en vrede uiteenging. Uit 1799 zijn nog enkele aantekeningen bewaard gebleven van de geweldig grote schade die het kerkgebouw te verduren kreeg door de bezetting van Engelse en Bataafse troepen te Oude Niedorp. De schade werd betaald. Door de Bataafse troepen 6000,- en door de Engelse troepen 7000, -. ing. JohLLutjeharms Dit keer geen bijdrage van dhr. A. Wit. Hij is (te) druk bezig geweest met een uitgebreid verslag van het sociaal-economische leven in onze gemeente anno 1840. Een en ander in verband met het feit, dat Holland 150 jaar geleden in de twee provincies Noord- en Zuid Holland werd verdeeld.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1989 | | pagina 4