- 26 - 76.Oude Bouw 85Doekelanden Dokeland 77.Veertien Geers 86.Vier Geersie Dokeland 78.Land v. Mul 87.Deinop (of Beinop) ,Bronnenland on 79.Bronstuk 88Kooiweidje 80.Kleine Ruig,. Ruvevierendeel 89.Vogelkooy Kooybosch 81.Grote Ruig 90.Eendekooi Kooibos land 82.Slapige /Slapige Bos 91.Kooistuk 83.De Muyl Muylebos 84.'t Nieuwe Land Enkele opmerkingen: 1. Stins en Stinsweid (36) doen merkwaardig aan. We kennen hier geei versterkte adellijke huizen als in Friesland. In de noordoosthoek van de Ganzebos (74) kwam in de 18e eeuw ook de naam Stints voor, Misschien te maken met de familienaam Stins (veehouder B'horn). 2. De Molenweid geeft aan dat de Moerbeker molen in de noordelijke punt van het Grote Kruisven gezocht moet worden. 5. De Kromme Akker heeft te maken met een kadedijkje, dat instromend water van de Mo er beker kant moest keren (abusievelijk eerder een zijtwende genoemd) 6. De Lutje Winkels kunnen genoemd zijn naar de bochten in de oude grensbeek en de grillige hoekjes van de percelen. 7. Piasven: Laagliggende weide met natuurlijke vijver. 21.Kroft of kroffie (35 en 67) Hoger liggend of omheind stukje land. In onze omgeving meestal een stukje om de koeien te melken dicht bij de boerderij. 71.'t Stijlvierendeel. Een vierendeel komt veel voor in veldnamen en betekent gewoon een kwart van het oorspronkelijk stuk. 72.'t Heenlis. Heen is een oude naam voor riet. Deze aardige naam betekent dus land met een overdaad aan riet en gele lis. 71-72-73-74. De veronderstelde volgorde is gebaseerd op achtereen volgende vermeldingen van de stukken in de Noorder Zoutkaag met de Ganzebos als de laatstgenoemde (passend bij de Grote - en Kleine Gans (74-75). Men kan zich overigens voorstellen, dat de ganzen zich graag in dit gebied ophielden. 79.Op de kaart uit 1930 was tussen haakjes het woord gas toege voegd 3.Lage Broek: Laag liggend drassig land. Op 't Garsie, naast de Oosterzwet, is door de familie Vries voor de aardigheid een Friese tjasker nagebouwd. Een knap stukje werk -

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1989 | | pagina 27