- 21 - Veldnamen in de Weerepolder Ligging van de Zoutkaag. Vrijwel alle liefhebbers van plaatselijke of regionale geschiedenis zijn zeer gesteld op veldnamen. Je kunt er aardige dingen uit afleiden; bijv. iets over de ontstaansgeschiedenis, de vroegere problemen met de waterhuishouding, het gebruik, de prijs die men er voor betaald heeft, de natuurlijke begroeiing, de naam van de eigenaar, een of ander interessant bouwwerk enz. enz. Toen de Middeleeuwse begraafplaats bij Blokhuizen was ontdekt, bleek al spoedig, dat die plek ook als 'kerkhof' op een oude kaart vermeld stond. Men had dus ook daar vanuit kunnen gaan. De resten van de Nuwendoren bij Eenigenburg werden opgegraven op een terrein met de veelzeggende naam 'Nieuwe Deure', toch was het verband tussen die twee namen eeuwenlang verborgen gebleven. Het nut van veldnamen was vroeger overduidelijk. De boeren gaven er hun diverse verspreid liggende landerijen mee aan, zodat er zowel voor de familieleden als knechten geen twijfel kon bestaan welke akker of weide in het geding was. Bij verkooptransacties gebruikte men de namen als een soort kadastrale omschrijving. In deze tijd van schaalvergroting en herverkaveling is er bij de boeren geen of nauwelijks behoefte aan oude aanduidingen. Ze hebben hun zin verloren. In ons info.blad nr.8 gaf ik al eens een beschrijving van veldnamen in de Moerbeekpolder. Tot 1600 vormde deze een eenheid met de Weerepolder met inbegrip van de Zoutkaag. Dit hele gebied zal zo'n kleine eeuw door de Zoutkagermolen aan de Kromme Gouw zijn bemalen. Vóór 1500 waren er waarschijnlijk nog geen molens in de Niedorper Kogge en omstreeks 1600 bleken ze of op de verkeerde plaats te staan, of het niet alleen af te kunnen. Door het langzaam verdwijnen van de veenlaag ontstonden grote afwateringsproblemen. Eerpijds hoog gelegen gebieden kwamen lager te liggen dan de omgeving en het kreekruggenstelsel van het Gat van Bergen begon onmiskenbaar de kop op te steken Het vormde een barrière tussen de genoemde polders Zie het grof gestip pelde gebied op het kaartje hiernaast). De Moerbeekpolder kreeg zijn eigen molen op het Grote Kruisven dicht bij De Leek. Via een brede molensloot werd afgewaterd op de Hoogsloot precies op de plaats waar de gemeenten Winkel, Nw. Niedorp en Barsingerhorn samen kwamen. Voor meer informatie: Van Rentersluze tot strijkmolen door J. Beenakker De Weerepolder heette ook wel Winkeler Weere, daarbij terugwijzend naar een ontginningsbasis in Winkel zelf. Weeren kennen we vooral in de noorde lijke provincies. De betekenis kan varieren tussen hoger gelegen stukken grond, dijken of dammen (weringen), rechten op nog niet verdeelde stukken grond^ èn opstrekkende kavels van ver schillende eigenaars tussen evenwijdige sloten.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1989 | | pagina 22