- 14 - TERDIEK IN DE DERTIGER JAREN. Graag wil ik proberen wat te vertellen over de, ten zuiden van het dorp Nieuwe Niedorp,gelegen buurtschap Terdiek in de dertiger jaren. In die tijd een hechte gemeenschap van kleine ondernemers, boeren en arbeiders. Met eigen vermaak, zoals de Nuts-avonden met eigen krachten en de kermis met volksspelen met zelfs een eigen voetbalelftal, dat alleen tijdens de kermis speelde in gelegenheidstenue met o.a. sok-ophouders en "galgen" (bretels) tegen een soortgelijk gekleed veteranenelftal van het dorp. Het Terdieker Nut was een rederijkersvereniging met vele aktiviteiten, voornamelijk gedragen door Jaap Besoo, die werden gehouden in café De Dorstige Landman". Uitgezonderd het draaien van films, want de electriciteit kwam pas na de oorlog. Wel was iedere woning toen al op 't waterleiding net aangesloten, al was het "bak-water" uit de regenbak nog bij velen populair. Ook had iedere woning door de aanwezigheid van een gasfabriek op het dorp een gas-aansluiting Al was het dorp al lang voorzien van een goede klinkerbestrating met een echt trottoir, naar Terdiek ging je over een grindweg met in het midden een z.g. "paardenpadje"Evenzo was het gesteld met de Schulpweg en de Oudeweg naar de Langereis. 't Paadje deed zijn naam eer aan omdat zelfs daar 't paardenpadje niet ontbrak. De Langereis had zijn ringsloot waarover landbouw producten naar de veiling vervoerd konden worden, wat in het laatste stadium door Anton de Wit werd gedaan en de Schulpweg had een aanlegsteiger bij de Coop. Maalderij "de Toekomst", nu de VEZOwaar de schippers Nanne Davidson en Willem Woud gebruik van maakten. Maar Terdiek had alleen zijn "Molensloot" gelegen midden in het land vanaf het Paadje, richting Oude Niedorp tot het gemaal van Kistemaker. In de zomer zwommen we er in en in de winter, als de Rijd nog niet hield, gingen we daar schaatsen.De uitblinkers waren de gebroeders Besoo, JbGroot en Hendrik Blanken van Oude Niedorp die zelfs in onze ogen de meest onmogelijke acrobatische toeren uithaalde. Maar als het ijs weer verdwenen was, was het ook goed vissen in deze sloot, waar menige karper met eigen-gemaakte hengel met pakjestouw als snoer, verschalkt werd. Je moest wel uitkijken dat je zelf niet verschalkt werd door de bij zonder ijverige en strenge politieman Bruinis die er niet tegenop zag te voet door het land op je af te komen, waarna hij echt niet om je fietsplaatje vroeg De weg door Terdiek vanaf het café naar Oude Niedorp was veel kronkeliger dan nu en liep dichter langs de huizen zoals bij het huidige perceel no.8 waar toen een bakkerij was gevestigd, die vele bakkers heeft zien komen en gaan. Het waren moeilijke t ij den voor zowel de kleine boeren als voor de middenstand, die wel kleinschalig maar toch ruimschoots aanwezig was. Om te beginnen caféhouder annex kruidenier Booij (later Jo de Weerd), die tevens in het trotse bezit van een T-Ford vrachtauto'tje ook losse vrachten reed. Met de Terdieker kermis was zijn bedrijf het middelpunt van de b ij behorende aktiviteiten zoals de uitreiking van de prijzen van volksspelen en voetballen.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1989 | | pagina 15