- 11 - WINKEL IN 1750 (vervolg) ...iedere mol, die in de jurisdictie van Winkel wordt ge vangen en ingeleverd bij de president-schepen. Ongemerkt zijn wij genaderd tot de Kerk, een groot gebouw. De vierkante toren met haar slanke zeskantige spits snijdt gedeeltelijk in de kap. Het koor met een lagere kap is ver smald en veelhoekig afgesloten. Wel een mooi gebouw merk ik op. "Maar oud en bouwvallig" vult Slooff aan. Bij felle wind schudt en kraakt alles. Wanneer het stormt onder de predica- tie wordt er maar half geluisterd naar dominé Medenbachwant men zit er dan "met schrik en schroom". Het wordt van jaar tot jaar erger; we zijn zelfs niet in staat het ordinaris on derhoud te verrichten. (Deze kerk werd in 1845 afgebroken B.) De opbrengst van de kerkelijke landerijen is door de hoge las ten niet voldoende om alles te bekostigen. De kerkgoederen bestaan uit 120 geersen, 6 snees en 10 roeden, of ruim 40 mor gen lands en bos. Zij worden door burgemeesteren en schepenen verhuurd; het laatst op 9 december 1749 Onthoud U ook maar, dat al die stukken land en bos hun eigen naam hebben, zoals het Piashout, de Pekelpan, het 3 Geerske, de Reijnven, de Holle- bol, het Kieftven, Oude W ij ever of Schijterswegh, de Stijlbosch, Sijpheerbos, de Rijdbosch, het Moddervelt, het Stinkbosch.de 0 s - schebosch, de Stellebosch, het Heijntjelandt, enz. De Armvoogdij heeft heel wat liggen in 't Noorder Zoutcaagh (o. a. het Stijlvierendeel't Heenlis De Middelkerff, Ganse bosch) in t Zuijder Zoutcaagh(o.a. de Debbels, t Overlutje- deel, 't Neerlutjedeel't Bronnelandt, de Slapige Bosch, de Booijsche Bosch, de Muijle Bosch) en in de Zeegerijdt en Braake (o.a. Langebosch, Cal vereboschZeugebosch, Ruijgebosch, de Ca- mer, Gansebosch, het Zijgerlandt, 't Addinglandt). Slooff maakt me nu opmerkzaam op het predikantshuis. Ook daar mee is het droevig gesteld; er is nauwelijks een behoorlijk vertrek in te vinden. "Wie staat hier als predikant?", informeer ik. Het is Ds.Ben jaminvan Medenbach. Hij werd in 1730 beroepen uit Lutjebroek. Zijn voorganger was Ds. Gerrardus Twischer; die kwam van Zeist en vertrok naar Wormer. Ds Medenbach is thans weduwnaar; zijn muije Juff. Tollius woont nu bij hem. in.*Hijzelf heeft een iet wat hipocondreus en zwaarmoedig temperament"En dan te moeten wonen in zo'n huis, dat maakt zijn leven niet gemakkelijk. Het is beslist niet meer geschikt voor een predikantswoning, maar de beurs der kerkmeesteren is te onvermogend om een grote repa ratie te verrichten of een nieuwe pastorie te bouwen. We treden nu samen het kerkgebouw binnen. De doodgraver is juist bezig de vloer van de kerk aan te vegen. Hij is tevens klokkeluider en hondeslager en heet Pieter Jacobszb Groot. Groot vertelt, dat hij van de kerkmeesteren een tractement ontvangt van 36 guldens per jaar en van de armvoogden iedere week een half brood van zes pond. Verder werkt hij om de kost. Hij

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1989 | | pagina 12