- 10 - UIT DE BIBLIOTHEEK VAN DE STICHTING HISTORISCH NIEDORP Verhalen/fragmenten uit boeken van de bibliotheek van de Stichting Historisch Niedorp. Deel Ill(slot) van het "verhaal" dat oud-bur gemeester van Winkel in 1950 heeft geschreven in zijn boek "Historie der gemeente Winkel". De titel van het verhaal luidt: WINKEL IN 1750(naar stukken, welke in het ar chief van de gemeente Winkel aanwezig en dus historisch volkomen juist zijn.) DEEL III Slooff is nu al weer een hele tijd aan het woord geweest. Nu stokt het gesprek even en ik maak er gebruik van, want ik wil nog iets meer weten over die chaizen. Zijn er veel chaizen in Winkel, vraag ik; want het bezit daarvan getuigt nog wel van enige welstand. Het treft, want Slooff heeft er juist een lijst van aangelegd voor de personele quotisatie. De namen van de bezitters staan nog vers in zijn geheugen ge grift. Hij noemt behalve Goed, boer Simon Janszn Amels van de Langereis; boer Cornelis Jacobsz Bakker; boer Cornelis Corneliszn de Boer; de snipman en biersteker Jan Koster; de kaaskoper Cornelis Groot van de hoogzijde (deze heeft tevens een stoffij- en commenijewinkelzijn zoon de kaaskoper en boer Sijvert Corneliszn Groot; boer en bouwer Arien Grooteboer, ei genlijk heet Aarjen Blokker; de chirurg ij n Adriaan Houwert in de Bosch; boer en bouwer Jan Hovenier; boer Jan Hijbertszn van de Braken; de boerin Wed. Trijn Jans op Lutjewinkel; boer en bouwer Adriaan Jochemszn op Lutjewinkel; boer en bouwer Thijs Juriaanszn uit de Weere; de wagenmaker Adriaan Kistemaker; boer en bouwer Claas Jacobzn Limmerschouwde kaaskoper Adri- aanRiba; boer en bouwer Dirk Dirkszn Stapel op Lutjewinkel; de marktschipper op Alkmaar Cornelis Janszn Swan; bakker Pie- ter Adriaanszn Vel; de kaaskoper FlorisGerritszn Winkel en boer en bouwer Jacob Wit. Totaal 23 chaizen. Al voortwandelende in de richting van de Kerk zijn we genaderd tot de Zijgerakker. Ook hier zie ik weer vruchtboomen in volle bloei, zoals ik reeds eerder op de wandeling opmerkte. Wat betekent toch de naam Zijgerakker? Slooff weet het niet. Het is het eerste gedeelte van de weg naar de Limmerschouw Slooff herinnert zich in een oud archiefstuk van 1626 deze naam gelezen te hebben als Limmersgou. En "gou" of "gouw" is de naam van een weg, die meestal aan beide zijden door een sloot is begrensd. Waarschijnlijk is dit later verbasterd tot Limmerschouw "En nu we het toch over namen hebben" - aldus Slooff - kan ik ook nog zeggen dat W ij sent kadedijk betekent of de naam is van het water dat er langs loopt". PLotseling zie ik het grasland, dat tussen de huizen zichtbaar wordt, als het ware bezaaid met een menigte molshopen. Dat is een ware plaag, zegt Slooff. Het heeft reeds de aandacht van Schout en Schepenen gehad en in December van het vorige jaar (9december 1749) is dan ook een ordonnantie uitgevaardigd waarin een premie van twee stuivers wordttoegezegd voor

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1989 | | pagina 11