- 8 - De Winkeler veiling. Links Nic. Wijn, raidden P. Honingh, rechts D. Visser Herinneringen aan de Winkeler Veiling. De Winkeler veiling heeft ruim een halve eeuw gefunctioneerd, om precies te zijn: van 1896 tot augustus 1951. Toen moest men helaas het veld ruimen voor de grote veiling in Zwaag. Het oude houten marktgebouw staat er nog en Piet Bijhouwer is er de eigenaar van. De vroegere functie heeft hij er in markante letters op laten schilderen. Als hij hem kwijt wil móet de naam er op blijven staan, anders gaat de koop niet door. Piet haalt graag herinneringen op: Men veilde natuurlijk om de beurt en die werd door loting bepaald. Sommigen veilden voor anderen. Bijhouwer deed het voor J. de Groot, J. Dekker, J. Oostwoud-Wijdenes en J. Brugman. Maarten Buisman kwam met paard en wagen uit Aartswoud en verzorgde het vervoer voor mensen uit Hoogwoud en van de Langereis. Freek Krap had een T.Ford waarmee hij zich vooral op Nieuwe Niedorp richtte. Hij woonde in een boerderij in de bocht van de Niedorperweg waar nu kleinzoon Ben zijn kassenbedrijf heeft). Bertus Spaansen nam de goodwill van Krap over en liet zich door Bijhouwer een half jaartje bijstaan om 't vak grondig te leren. Men kon toen niet vermoeden dat de grondslag was gelegd voor éên van de grootste transportondernemingen uit de omgeving. De veiling was vooral van belang rond de zomermaanden, dat spreekt vanzelf. Een aantal maanden was er echt niets te doen. Je hebt eerlijke en slechte mensen, volgens Piet, en dat was op de veiling niet anders. Onder in de mand de kleintjes en bovenin de grote.. Naast de klok stond een tijdje deze toepasselijke tekst: Onder in de mand vindt men het karakter van de kweker Maar 't kon ook gebeuren, dat een oneerlijke koopman tussen de middag met de manden rommelde. Dan hoorde je ineens:'Hé, op mijn briefje staan kleintjes! Hoe kan dat??' De verwachte opbrengst zakte ineens van 15 naar 12 cent, of van 10 naar 7 cent

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1989 | | pagina 9